سرعت شبکه وای‌فای‌تان کند شده است؟ گاهی اوقات نمی‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید و دلیل آن را نمی‌دانید؟

اگر به‌طور مرتب با اين مشكلات روبه‌رو مي‌شويد، شايد اتصال واي‌فاي دستگاه شما مشكل داشته باشد اما چنانچه گاه و بيگاه در ساعات مشخصي از روز دچار اين مشكلات مي‌شويد، اين اتفاق نشان‌دهنده آن است كه شخص ديگري در حال استفاده از اينترنت شماست و وقت آن رسيده تا شبكه واي‌فاي‌تان را بررسي كنيد. اين روزها كمتر كسي را مي‌توان پيدا كرد كه از تكنولوژي واي‌فاي استفاده نكرده باشد اما يكي از مشكلات كاربران اين تكنولوژي اين است كه افراد ديگر به‌صورت پنهاني از پهناي باند آنها استفاده نكنند. متأسفانه استفاده غيرمجاز از اينترنت واي‌فاي اين روزها بسيار متداول شده است. يكي از كارهايي كه مي‌تواند شما را از شر شركاي غيرمجاز و پنهان اينترنت بي‌سيم خلاص كند، تغيير دادن رمز مودم واي فاي است.

 • دليل تغيير رمز مودم‌هاي واي‌فاي

1- جلوگيري از دزدي اطلاعات شخصي
متأسفانه خيلي‌ها اصلا متوجه اين مسئله نيستند كه هكر‌ها براي دزدي اطلاعات شخصي كاربران چه امكاناتي در اختيار دارند! سيستم عامل‌هايي كه عموم مردم از آن استفاده مي‌كنند امنيت كافي براي محافظت از اطلاعات شخصي شان ندارند و به راحتي نفوذ‌پذيرهستند. از طرفي كار‌كردن با سيستم عامل‌هاي امن‌تري مانند لينوكس براي همه ساده نيست و عموم مردم موقع كاركردن با لينوكس با مشكلات ريز و درشت زيادي مواجه مي‌شوند. شبكه‌هاي كامپيوتري بهترين راه براي هكر‌هاست تا به سيستم عامل شما (چه لپ‌تاپ وچه موبايل) نفوذ كرده و اطلاعات شخصي‌تان را سرقت كنند! تغيير مداوم رمز واي فاي دست بسياري از هكر‌ها را قطع مي‌كند! فراموش نكنيد كه تغيير رمز واي‌فاي فقط يك راه‌حل ساده است و لازم است بدانيد كه با تغيير رمز واي فاي نمي‌توان هكر‌هاي حرفه‌اي را متوقف كرد!

2- جلوگيري از دزدي شارژ اينترنت

اگر چه ريشه اين ناهنجاري فرهنگي صرفا هزينه‌هاي اينترنت نيست اما مسئله هزينه مي‌تواند انگيزه شارژ دزدي را در افراد، به‌خصوص نوجوان‌ها ايجاد كند.

 • پرينت هيجان‌انگيز از صفحات وب www. printwhatyoulike. com

printwhatyoulike ، پرينت‌گرفتن از اطلاعات سايت‌هاي اينترنتي را براي شما به يك تفريح تبديل مي‌كند! مي‌گوييد نه، آدرس سايتي را كه مي‌خواهيد از آن پرينت بگيريد در بخش مورد نظر اين سايت وارد كنيد و امكانات آن را ببينيد. فرض كنيد يك صفحه پر متن و پر عكس را باز كرده‌ايد و مي‌خواهيد از بعضي عكس‌ها و بخش‌هايي از متن (و نه همه آن) پرينت داشته باشيد. در حالت عادي نهايتش بايد همه اين صفحه را در صفحه ورودي كپي كنيد و متن و عكس‌هايي را كه نمي‌خواهيد حذف كنيد و بعد پرينت بگيريد اما اين سايت ابزارهايي به شما مي‌دهد كه با آنها در همان صفحه وب مي‌توانيد هر چه را نخواستيد به راحتي از صفحه حذف كنيد، تغيير سايز دهيد و به شكل دلخواه پرينت بگيريد.

 • حل‌المسائل تلفظ www. forvo. comگ

آنهايي كه زبان‌آموز هستند، عمدتا با تلفظ درست و دقيق واژه‌ها درگير هستند. سايت «فوروو»، تقريبا بيشتر زبان‌هاي دنيا را پشتيباني مي‌كند. در بخش زبان‌ها حتي زبان فارسي و تركي و كردي هم وجود دارد. براي استفاده، كافي‌است عضو سايت باشيد كه كاملا رايگان است. سپس زبان مورد نظر را انتخاب كنيد تا وارد همان بخش شويد و واژه‌اي را كه مي‌خواهيد وارد كنيد اگر در سايت تلفظ آن كلمه موجود باشدبرايتان با عنوان فرد تلفظ‌كننده آورده مي‌شود و مي‌توانيد تلفظ دقيق واژه را داشته باشيد و حتي امكان به اشتراك‌گذاري و دريافت آن تلفظ هم برايتان در سايت وجود دارد. هر واژه‌اي در سايت موجود نيست اما مي‌توانيد كمك كنيد تا محتواي سايت كامل شود. كافي است كه با يك ميكروفون واژه‌ها را تلفظ و در سايت بارگذاري كنيد.

 • سرعتشو زياد كن JetBoost 2

گاهي شما به سرعت بيشتري روي كامپيوتر خود نياز داريد؛ مثلا وقت‌هايي كه درگير يك كار گرافيكي سنگين مثل ويرايش ويدئو هستيد. اين برنامه در چنين شرايطي مي‌تواند با قطع‌كردن پردازش سرويس‌ها و فايل‌هاي غيرضروري سيستم عامل، حجم قابل دسترس روي Ram شما را افزايش دهد. براي اين كار هم تنها بايد برنامه را باز كنيد و روي كليد آبي بزرگ Boost كليك كنيد. وقتي كار سنگين شما تمام شد، كافي است كه روي Restore كليك كنيد تا تمام سرويس‌ها و پردازش‌هاي قبلي مجددا فعال شود. اين برنامه ضمنا به شما اجازه مي‌دهد سرويس‌هاي مورد نظري را كه مي‌خواهيد غيرفعال شوند، به‌صورت دستي هم انتخاب و ويرايش كنيد تا كارايي نهايي بهتري كسب كنيد. دقت كنيد كه اگر سيستم قديمي داريد نبايد انتظار معجزه از اين برنامه داشته باشيد.

 • اسكنر خانگي CamScanner

اپليكيشن CamScanner برنامه‌اي است كه موبايل شما را تبديل به يك اسكنر مي‌كند و ترتيبي مي‌دهد كه ديگر نيازي به دستگاه‌هاي جاگير اسكنر نداشته باشيد. تعجب نكنيد، اين برنامه طبيعتا در سخت‌افزار دستگاه شما نمي‌تواند تغييري ايجاد كند اما شرايطي را فراهم مي‌كند كه عكس‌هاي گرفته شده توسط دوربين موبايل، با افكت‌هاي مخصوص بدون اينكه افت كيفيتي به‌وجود ‌آيد، تبديل به آثاري اسكن‌شده شوند. قبل از اعمال افكت، مي‌توانيد باCamScanner حواشي اضافي عكس خود را حذف كرده و دقيقا بخشي را كه مدنظر داريد، انتخاب كنيد. تنظيمات برنامه در اين بخش به‌صورت پيش‌فرض روي گزينه Auto قرار دارد اما اگر دوست داشته باشيد مي‌توانيد خودتان افكت‌ها را كنترل كنيد و نتيجه‌اي كه بيشتر موردقبول‌تان هست را به‌دست آوريد.

 • روش تغيير رمز واي فاي در انواع مودم‌ها

تغيير رمز مودم واي فاي بسيار ساده است. كافي است چند اصطلاح ساده را ياد بگيريد. اگر اين چند اصطلاح را ياد بگيريد مي‌توانيد رمز واي فاي هر نوع مودمي (از هر برندي) را به راحتي تغيير بدهيد.
مرورگر‌تان را باز كنيد (ترجيحا فايرفاكس) از نوار آدرس واقع در بالاي صفحه به آدرس ۱۹۲. ۱۶۸. ۱. ۱ برويد.
نام كاربري و رمز عبور مودمتان را وارد كنيد (دقت كنيد نام و رمز مودم با واي‌فاي فرق مي‌كند) تا وارد صفحه تنظيمات مودم بشويد. پيش‌فرض نام كاربري و رمز عبور بسياري از مودم‌هاي اي‌دي‌اس‌ال ،admin است كه شما مي‌توانيد آن را به دلخواه تغيير دهيد.
تا اينجا همه مودم‌ها مثل هم هستند اما براي ورود به قسمت تنظيمات واي فاي ۲ راه وجود دارد كه در مودم‌هاي مختلف يكي از 2 روش اعمال شده است:
در صفحه اصلي تنظيمات مودم گزينه‌اي وجود دارد با عنوان Network كه وقتي رويش كليك مي‌كنيد صفحه ديگري باز مي‌شود كه چند گزينه دارد. گزينه‌اي با عنوان Wireless يا WiFi و يا WLAN را پيدا كنيد تا وارد صفحه تنظيمات واي‌فاي بشويد. در بخش تنظيمات واي‌فاي به قسمت Security برويد و از آنجا گزينه Password يا Preshared Key يا Passphrase را يافته و به دلخواه تغييرش دهيد.

 تاريخ : پنجشنبه هجدهم دی ۱۳۹۳ | 9:38 | نویسنده : محمد شیخانی |
همان طور که اطلاع دارید مدت زمانی از عرضه نرم افزار Real Player 11 نسخه Beta میگذرد. این نرم افزار توانمند علاوه بر امکانات متعدد برای پخش فایلهای صوتی و ویدئویی در نسخه جدید خود قابلیت جدیدی را در خود گنجانده است. با استفاده از این قابلیت جدید شما میتوانید ویدئوهای موجود در سایتهای ویدئوهای اشتراکی آنلاین به ویژه Youtube را بر روی سیستم خود دانلود نمایید و بدون نیاز به اینترنت آنها را در حالت آفلاین نیز مشاهده کنید. هم اکنون قصد داریم به معرفی این ترفند بپردازیم.
ابتدا شما میتوانید آخرين نسخه نرم افزار Real Player را دانلود نمایید.
سپس برنامه را اجرا نمایید.
اکنون کافی است با مراجعه به قسمت Options گزینه Download This Video را فعال کنید.
از این پس با مراجعه به هر ویدئوی اینترنتی دکمه ای به نام Download This Video برای شما پدیدار میشود. با کلیک بر روی این دکمه میتوانید ویدئو را دانلود کرده و روی هارد ذخیره کنید.
این ابزار توانمند علاوه بر Youtube بر روی کلیه سایتهای اشتراک آنلاین ویدئو همانند Youtube, MetaCafe, MSN Videos, Revver, iFilm, PutFile, DailyMotion, Esnips, BrightCove, CinemaTube.Net عمل میکند.تاريخ : شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۳ | 7:36 | نویسنده : محمد شیخانی |
ابتدا باید ID جدیدتون رو در لیست دوستان ID قبلی Add کنید . سپس کلیدهای CTRL + Shift +M رو بفشارید حالا از این پنجره باز شده ID هایی که دوست دارید Add کنید رو انتخاب کنید و اگر همه رو می خواید Select All رو انتخاب کنید .. بعدش ok ...
خوب حالا وارد ID جدیدتون بشید و پیغامی که از ID سابقتون اومده رو نکاه کنید
View Contacts رو انتخاب كنيد تا ليست ID ها خودتون رو مشا هده کنید Next را بزنید و مثل Add کردن یک ID معمولی ادامه بدین .تاريخ : شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۳ | 7:34 | نویسنده : محمد شیخانی |
شاید تاکنون برای شما این سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپیوتر و کند کار کردن آن چیست و برای بهبود و یا افزایش سرعت آن می بایست چه اقدام و یا اقداماتی را انجام داد ؟ پاسخ به سوال فوق متغیر بوده و ممکن است دلایل متعددی در این رابطه وجود داشته باشد . در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف گردد و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقاء سیستم و یا تعویض قطعات مسئله دار گردیم . در ادامه به برخی نکات اولیه به منظور بهبود کارآئی سیستم اشاره می گردد .
▪ اجرای دقیق Scan disk : وجود اشکال در فایل های ذخیره شده بر روی هارد دیسک ممکن است کاهش کارآئی سیستم و بروز اشکالات فیزیکی هارد دیسک را بدنبال داشته باشد . با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زیادی از خطاهای موجود بر روی هارد دیسک را برطرف نمود . برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی بر روی هارد دیسک را نیز انجام خواهد داد . بخاطر داشته باشید که با توجه به ظرفیت هارد دیسک نصب شده بر روی کامپیوتر ، فرآیند بررسی وضعیت هارد دیسک می تواند مدت زمان زیادی بطول انجامد و نمی بایست در این فاصله عملیات خاصی را انجام داد .
▪ حذف فایل های موقت موجود بر روی هارد دیسک : فایل های موقت به آندسته از فایل ها اطلاق می گردد که معمولا" پس از نصب یک برنامه همچنان بر روی هارد دیسک باقی می مانند و می توان بدون نگرانی اقدام به حذف آنان نمود .
▪ حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر : فایل های cache شده ، به آندسته از فایل هائی اطلاق می گردد که در زمان استفاده از اینترنت بر روی سیستم شما باقی مانده و اغلب شامل تصاویری می باشند که به منظور نمایش صحیح صفحات وب ، برنامه مرورگر مجبور به دریافت آنان از اینترنت شده است .
▪ defrag نمودن فایل های موجود بر روی هارد دیسک : defrag ، سازماندهی فایل های موجود بر روی هارد دیسک را بگونه ای انجام خواهد داد که امکان بازیابی آنان با سرعت بیشتری میسر می گردد .
▪ اجرای یک برنامه ویروس یاب : اغلب ویروس های کامپیوتری درصد بالائی از منابع سیستم را استفاده می نمایند . همین موضوع می تواند کاهش کارآئی سیستم را بدنبال داشته باشد . برخی از ویروس ها حتی می توانند باعث از کارافتادن کامل سیستم گردند . به منظور برخورد موثر با ویروس های موجود همواره سعی نمائید که از یک برنامه آنتی ویروس بهنگام شده استفاده کرده و عملیات پویش به منظور یافتن ویروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار نمائید .
▪ بررسی سیستم به منظور وجود Spyware : تعداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سیستم شما می نمایند . یک spyware می تواند صرفا" در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می نماید و یا برنامه هائی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می نمایند . در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده نمود .
▪ غیرفعال نمودن برنامه های نصب شده غیرضروری :یکی دیگر از دلایلی که می تواند کاهش سرعت کامپیوتر را بدنبال داشته باشد ، تعداد و تنوع برنامه هائی است که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می گردند. در ویندوز XP می توان با استفاده از برنامه کاربردی MsConfig برنامه هائی را که در زمان راه انداری سیستم فعال می گردند مشاهده و در رابطه با آنان تعیین تکلیف نمود . با استفاده از برنامه MsConfig صرفا" می توان لیست برنامه هائی را که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می گردند مشاهده نمود و نمی توان از این طریق آنان را حذف نمود . پیشنهاد می گردد که حتی المقدور از نصب برنامه های غیر ضروری بر روی کامپیوتر اجتناب گردد ، چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سیستم را استفاده خواهد کرد و بدیهی است که در اینچنین مواردی می بایست در انتظار کاهش کارآئی سیستم بود. بخاطر داشته باشید که برای حذف یک برنامه از روی کامپیوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بایست استفاده گردد . حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در این رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در ریجستری باقی خواهد ماند .
▪ پاک کردن ریسجتری : ریجستری تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می نماید . به موازات افزایش فرآیندهای نصب و یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی در ریجستری باقی بماند . در چنین مواردی می توان برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در ریجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده نمود .
▪ ایجاد یک فایل Swap با ظرفیت ثابت : هر یک از نسخه های ویندوز تابع یک رویکرد خاص برای Paging و فایل swap ذخیره شده بر روی هارد دیسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلی از فایل swap به منظور ذخیره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فایل فوق ثابت نبوده و می تواند با توجه به شرایط موجود تغییر نماید . پس از استفاده از تمامی فضای حافظه و ظرفیت اختصتاص یافته برای فایل swap ، ویندوز اقدام به افزایش ظرفیت آن می نماید . در صورت تحقق چنین شرایطی سرعت و کارآئی سیستم کاهش پیدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفیت فایل swap می توان از گزینه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا" می توان حداقل و حداکثر ظرفیت فایل swap را مشابه و معادل سیصد مگابایت در نظر گرفت .
▪ بهنگام نمودن درایورهای سیستم : پیشنهاد می گردد همواره درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده و از جدیدترین درایورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .
استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهائی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه ( RPM ) : حافظه اصلی و هارد درایو دو قطعه اصلی در کامپیوتر می باشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند . افزایش حافظه RAM می تواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپیوتری بدنبال داشته باشد . سعی گردد از هارد درایوهائی استفاده گردد که RPM ( دور در دقیقه ) بالائی داشته باشند ( نظیر ۷۲۰۰ دور در دقیقه ) .
▪ تبدیل سیستم فایل : در صورتی که بر روی سیستم شما ویندوز ۹۵ نصب شده است ، ویندوز از سیستم فایل FAT ۱۶ استفاده می نماید . در صورت تبدیل سیستم فایل فوق به FAT ۳۲ ، سرعت سیستم افزایش نخواهد یافت ولی حجم و تعداد فایل هائی را که می توان بر روی هارد دیسک ذخیره نمود ، افزایش می یابد . در صورت استفاده از ویندوز XP و یا ۲۰۰۰ ، ارتقاء FAT۱۶/۳۲ به NTFS بهبود کارآئی و امنیت سیستم را بدنبال خواهد داشت . توجه داشته باشید که پس از تبدیل سیستم فایل ، امکان برگشت به وضعیت قبلی وجود نخواهد داشت. نسخه های ویندوز ۹۵ ، ۹۸ ، SE و ME قادر به خواندن اطلاعات از سیستم فایل NTFS نمی باشند . بنابراین در صورتی که قصد استفاده از سیستم به صورت dual-booting ( نصب بیش از یک سیستم عامل و انتخاب یکی از آنان در زمان راه اندازی سیستم ) را داشته باشید و یا تمایل به اشتراک درایوهای موجود بین چندین سیستم عامل را دارید ، بهتر است که از FAT۳۲ استفاده نمائید .
در صورتی که تمامی موارد اشاره شده منجر به حل مشکل کاهش سرعت نگردد ، می توان هارد دیسک را مجددا" فرمت و اقدام به نصب سیستم عامل و سایر نرم افزارهای دلخواه نمود و یا در صورت ضرورت سخت افزار سیستم را ارتقاء داد.تاريخ : شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۳ | 7:31 | نویسنده : محمد شیخانی |
دو ترفند ساده در "ابزار اکسل" چنانچه از کاربرانی هستید که استفاده زیادی از نرم‌افزار Microsoft Office Excel دارید می‌توانید با استفاده از ترفند‌های کشیدن چارت و کپی کردن Chart Formats استفاده بهینه‌تری از این ابزار داشته باشید.

چنانچه از کاربرانی هستید که استفاده زیادی از نرم‌افزار Microsoft Office Excel دارید می‌توانید با استفاده از ترفند‌های کشیدن چارت و کپی کردن Chart Formats استفاده بهینه‌تری از این ابزار داشته باشید.

برای کشیدن چارت می‌توانید یک سلول را میان جدولی که می‌خواهید اطلاعات آن به شکل چارت رسم شود را انتخاب نمایید. سپس f11 را بفشارید و سایر تنظیمات را طبق روش معمول انجام دهید. برای کپی کردن Chart Formats مورد نظرتان نیز می‌توانید از روش زیر استفاده کنید. در ابتدا لازم است چارتی که فرمت دلخواهتان دارد را انتخاب نمایید. سپس چارت را با استفاده از کلیدهای ctrl + c کپی کنید. چارتی را که قصد تغییر فرمت آن را دارید انتخاب نمایید. سپس Paste Special را از منوی edit بالای صفحه انتخاب نمایید. Formats را انتخاب کرده و ok را بزنید.تاريخ : یکشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۳ | 10:9 | نویسنده : محمد شیخانی |

وقتی در جستجوی خرید یک لپ‌تاپ مناسب برای خود هستید، نکات زیادی از طرف فروشنده‌ها به شما گوشزد می‌شود. گاهی اوقات نکات اشتباهی را مطرح می‌کنند و گاهی هم مطالبی را که قبلا به آنها گفته شده طوطی‌وار برای شما تکرار می‌کنند و بعضی مواقع هم اقدامات خودسرانه بعضی فروشندگان برای فروش بیشتر و دریافت کارمزد بالاتر را شاهد هستیم. با توجه به این که نکاتی که به اشتباه یا به دروغ گفته می‌شوند، زیاد هستند، در ادامه به بعضی از مواردی که هنگام خرید لپ‌تاپ الزاما صحیح نیستند یا به اصطلاح غلط‌های رایج هستند، می‌پردازیم.

1- لپ‌تاپ چهار هسته‌ای بهتر از دو هسته‌ای است!

مسئله این است که بسیاری از برنامه‌ها از هر چهار هسته موجود در پردازنده‌های چهار هسته‌ای استفاده نمی‌کنند. البته مثال‌های نقضی در این زمینه وجود دارد مانند رندر تصاویر سه بعدی، شبیه‌سازی‌های علمی، بنچ‌مارک‌های مصنوعی مانند شمارش عدد پی تا یک میلیون رقم اعشار و ... ولی اگر بخواهیم واقع‌بینانه در این مورد نظر دهیم در مورد بسیاری از نرم‌افزارهایی که کاربران عادی از آنها استفاده می‌کنند، بیش از دو هسته کمک چندانی به کاربر نخواهد کرد.

اما چرا بیش از دو هسته کمک زیادی به کاربر نمی‌کند؟ چون باید نرم‌افزار مورد نظر به گونه‌ای حرفه‌ای نوشته شده باشد تا حجم کاری را به نسبت‌های مختلف برای هر هسته بصورت جداگانه بفرستد و بسته به کاری که نرم‌افزار انجام می‌دهد، برنامه‌نویسی چنین حالتی به این آسانی‌ها نیست. همچنین بعضی از عملکردها بر روی یک هسته به مراتب بهینه‌تر پاسخ داده می‌شوند تا روی چهار هسته!

با توجه به توضیحات بالا، می‌توان گفت که یک پردازشگر دو هسته‌ای 2 گیگاهرتز، در بسیاری از موارد، بهتر از یک پردازشگر چهارهسته‌ای 1.8 گیگاهرتزی عمل می‌کند چرا که برنامه‌ها معمولا از همان دو هسته استفاده می‌کنند و اگر هسته‌ها را بصورت جداگانه در نظر بگیریم، چیپ دو هسته‌ای سریعتر عمل می‌نماید.

برداشت نادرست دیگری هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که پردازشگر 4 هسته‌ای 2 گیگاهرتز، 8 گیگاهرتز قدرت در اختیار شما قرار می‌دهد. این امر درست نیست و شما در بسیاری از مواقع قدرت فوق‌العاده‌ی 8 گیگاهرتز را برای هر نرم‌افزار یا هر عملکرد سیستمی در اختیار نخواهید داشت. اگر چه کدهایی برای تقسیم حجم کار برای هسته‌های مختلف وجود دارد ولی در بسیاری از مواقع این کدها آنطور که باید تاثیرگذار نیستند و نرم افزارها هم باید به طور خاصی با استفاده از تکنیک های پردازش موازی کدنویسی شده باشند تا بتوانند از فواید این کدها بهره‌مند شوند.

البته نرم‌افزارهایی مثل Handbrake و 3DSMAX وجود دارند که از تمام ظرفیت هسته‌های پردازنده شما استفاده می‌کنند ولی اگر از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که هرچه هسته پردازشگر شما بیشتر باشد، بهتر است و اگر احیانا با این نرم‌افزارها آشنایی ندارید به این مفهوم است که همان پردازشگر دو هسته‌ای پاسخگوی کار شما خواهد بود.

شاید جالب باشد که بدانید بعضی از نرم‌افزارها همچنان از یک هسته استفاده می‌کنند و اگر شما پردازنده 4 هسته‌ای 2 گیگاهرتز داشته باشید، در هنگام کار با این نرم‌افزارها کلا به یک هسته‌ی 2 گیگاهرتزی محدود می‌شوید.

2- باید پردازنده‌ای با فرکانس کلاک بالاتر بخرید!

زمانی بود که قاعده کلی برای خرید لپ تاپ یک جمله ساده بود، «سریعترین پردازنده‌ای که پول کافی برای خریدش داری، انتخاب کن» و این به این مفهوم بود که بزرگترین عددی که قبل از GHz دیده‌ می‌شود و تو توان مالی خریدش را داری را بخر!

اما این روزها، بحث کمی پیچیده‌تر شده است. معماری پردازنده تاثیر بیشتری نسبت به سرعت کلاک خالص دارد. این که یک پردازشگر جدید 1.9 گیگاهرتزی بهتر از یک پردازشگر قدیمی 1.9 گیگاهرتزی عمل می‌کند (با این که هر دو سرعت کلاک یکسانی دارند) نیازی به اثبات ندارد. بعنوان مثالی دیگر، پردازنده پنتیوم 4 که روی فرکانس 3.6 گیگاهرتز تنظیم شده است در برابر پردازنده‌ی Core i3 که روی فرکانس 3.3 گیگاهرتز تنظیم شده است، حرفی برای گفتن ندارد. پس دیگر همه چیز به گیگاهرتز خلاصه نمی‌شود.

نکته بعدی Turbo Boost است. بسیاری از پردازشگرهای امروزی می‌توانند بسته به این که آیا به سرعت بالاتری نیاز هست یا نه تا حد از پیش تعیین شده‌ای بطور خودکار سریع‌تر کار کنند.

بسیاری از افراد به پردازشگر‌های فوق سریع نیازی ندارند. به همین دلیل هم هست که سری اولترابوک‌ها در بازار موفق ظاهر شده‌اند. در واقع یک پردازنده‌ی دو هسته‌ای کلاس متوسط مانند Core i5 نیاز اکثریت را برطرف خواهد نمود مگر آنکه شما قصد داشته باشید تا کارهای پرهزینه‌ای مانند رندر تصاویر سه بعدی و اِنکود فیلم‌ انجام دهید. حتی بازی‌ها هم بیشتر از آن که به پردازشگر شما وابسته باشند به کارت گرافیک بستگی دارند.

3- این لپ‌تاپ صدای دالبی/تی‌اچ‌ایکس/بیتس دارد وکیفیت صدای آن بالاتر است!

استثناهایی در این زمینه وجود دارد ولی روی هم رفته این مورد هم الزاما درست نیست. شما در واقع یک محصول با سخت افزار مطلوب‌تر دریافت نمی‌کنید بلکه در این گونه لپ‌تاپ ها نرم‌افزاری وجود دارد که تلاش می‌کند تا اسپیکرهای ارزان و ضعیف لپ‌تاپ شما صدای بهتر تولید کنند، که البته در اکثر اوقات شما ترجیح خواهید داد تا به همان روش گوش دادن از طریق هدفون بازگردید.

بعضی راهنمایی‌های کلی در مورد خرید لپ‌تاپی با بهترین کیفیت صدا وجود دارد:

قبل از خرید لپ‌تاپ بررسی‌های انجام شده توسط وب‌سایت‌های معتبر در مورد آنها را مطالعه کنید.

اگر نسخه‌ای از لپ‌تاپ شما در فروشگاهی برای تست وجود دارد، تعدادی آهنگ روی آن اجرا نمایید تا عملکرد اسپیکرها را از نزدیک مشاهده کنید.

هرچه لپ‌تاپ شما بزرگ‌تر باشد، معمولا اسپیکرهای لپ‌تاپ شما هم بزرگ‌تر خواهند بود. حتی گاهی اوقات یک ساب‌ووفر هم دریافت می‌کنید که این امر معمولا در هنگام خرید لپ‌تاپ‌های 17 اینچ و بزرگتر رخ می دهد.

اپل مایل است تا محصولاتش صدای متعادلی داشته باشند اما در این میان وقتی هم که صحبت از یک برند اسپیکر معروف باشد، اوضاع کمی بهتر می‌شود. برای مثال، همکاری کوتاه دل با شرکت JBL موجب تولید محصولات فوق‌العاده‌ای شد و لپ تاپ‌های ایسوس با اسپیکر‌های تولید شده توسط Bang and Olufsen روی هم رفته تجربه‌ی خوبی از صدا را برای کاربر رقم می‌زنند.

4- کارت گرافیک قویتر موجب می‌شود تا صفحات وب سریع‌تر باز شوند!

وقتی این یکی را شنیدیم، خیلی خودمان را کنترل کردیم تا با فروشنده درگیر نشویم! این مورد کاملا اشتباه است! یک نکته در این رابطه وجود دارد و آن این است که داشتن یک کارت گرافیک بهتر تا یک نقطه‌ای باعث عملکرد بهتر می‌شود. مثلا اگر یک توسعه دهنده وب تصمیم گرفته باشد تا به میزان زیادی از ویژگی‌های HTML 5 Canvas یا WebGL استفاده نماید، همانگونه که اخیرا در بعضی از بازی‌های سه بعدی مرورگرهای اینترنتی رایج شده است، شاید کارت گرافیک تاثیر داشته باشد. اما درشرایط عادی وب‌سایت‌ها هرگز از کارت گرافیک شما نمی‌خواهند که کاری انجام دهد.

سرعت بارگذاری صفحات وب بیشتر به سرعت اینترنت شما، پردازشگر و سروری بستگی دارد که سایت مورد نظر شما را میزبانی می‌کند. همچنین ممکن است شنیده باشید که کارت گرافیک جداگانه برای تماشای فیلم‌ها مناسب‌تر است. در گذشته این امر درست بود ولی در حال حاضر کارت گرافیک جداگانه برای تماشای فیلم غیر ضروری است.

5- کارت گرافیک 2 گیگا‌بایتی از 1 گیگا‌بایتی سریعتر است!

به احتمال بسیار زیاد با این مورد برخورد داشته‌اید. زمانی که از فروشنده‌ای می‌پرسیم پردازنده گرافیکی این لپ‌تاپ چیست با پاسخ 2 گیگ است یا یک گیگ است مواجه می‌شویم. مقدار حافظه رم بالاتر کارت‌های گرافیک موجب می‌گردد تا مواردی مانند بافت‌های بزرگ تصویر در بازی‌ها بهتر نمایش داده شوند یا تصاویر سه بعدی برجسته راحت‌تر در لپ‌تاپ پردازش شوند اما بدون تردید حافظه رم تنها معیار برتری یک کارت گرافیک نیست.

مهم تر از حافظه رم، مدل کارت گرافیک مربوطه است که بطور قطع تاثیر بیشتری در نحوه عملکرد گرافیکی لپ تاپ شما خواهد داشت. این موضوع مانند یک میدان مین است چرا که شناسایی مدل‌ها بصورت صحیح و اطلاع از قابلیت‌های مفید یا نقاط ضعف احتمالی نهفته در آن‌ها برای مبتدیان به سادگی امکان‌پذیر نیست. برای مثال دو مدل GeForce GT 630M و GeForce GT 540M را در نظر بگیرید. به نظر شما کدام‌یک از این دو مدل بهتر هستند؟ در نگاه اول به نظر می‌رسد مدل 630 بهتر باشد ولی واقعیت این است که مدل 630M با کلاک  672 مگاهرتز همان مدل 540M است که در سری جدید کارت‌‌های گرافیکی انویدیا به این ترتیب نام‌گذاری شده است و مدل GDDR5 دیگری از GeForce GT 630M با کلاک 800 مگاهرتز وجود دارد که هم قویتر از مدل مشابه خود است و هم مصرف کمتری دارد. حال این که یک کاربر عادی کدامیک از این دو مدل با نام یکسان 630M را خریداری کند و تا چه حد اطلاعات صحیحی به او در این زمینه داده شود، خود جای تأمل دارد. اگر دوست دارید تا بیشتر در این زمینه اطلاع داشته باشید اینجا را مطالعه کنید. به نظر می‌رسد خود شرکت انویدیا علاقه دارد تا عمدا مشتریان را با مدل‌های مختلف سردرگم کند.

ما سایت نوت‌بوک چک را برای برطرف نمودن بسیاری از ابهامات در این زمینه پیدا کردیم. مدل کارت گرافیک لپ تاپ مورد نظر خود را بیابید و مشاهده نمایید که این کارت گرافیک در میان تمام کارتهای موجود از دو شرکت انویدیا و AMD در کجا قرار می‌گیرد.

شما هم اگر تجربیاتی از نکاتی که در هنگام خرید لپ‌تاپ باید رعایت کنیم، دارید با ما و خوانندگان در قسمت نظرات در میان بگذارید.تاريخ : چهارشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۳ | 14:12 | نویسنده : محمد شیخانی |
در حفظ و نگهداري و مخفي نگهداشتن رمز عبور خود دقت نماييد . ترجيحاً از يادداشت نمودن آن خودداري نماييد .
از ذخيره کردن (save) رمز عبور خود در محيط مرورگر اينترنتي خودداري نماييد . اگر زماني که شما به سايت بانک وصل مي شويد و با وارد نمودن اولين حرف نام کاربري (شماره حساب) خود ، کل شماره حساب شما در بخش مربوطه ظاهر مي شود که مي توان آن را انتخاب نمود و نيز کل رمز عبور شما بصورت ذخيره شده در محل کلمه عبور قرار دارد ، بدين معناست که رمز عبور شما در محيط مرورگر ذخيره شده است . توصيه مي شود که رمز عبور ذخيره شده را از مرورگر حذف نماييد . طريقه حذف در مرورگر IE بدين صورت است :
1- قبل از انجام مراحل زير از داشتن و دانستن رمز عبور خود اطمينان داشته باشيد .
2- وارد صفحه مرورگر IE شويد .
3- در منوي Tools ، گزينه Internet Options را انتخاب و در آن صفحه ، زبانه content را انتخاب نماييد .
4- گزينه AutoComplete را کليک کنيد .
5- Clear Passwords را کليک نماييد تا رمزهاي عبور ذخيره شده بر روي فرم هايي که قبلاً در اينترنت بازديد نموده ايد ، حذف گردد .
6- سپس گزينه User name and password on forms را از حالت انتخاب در آوريد .
7- بعد از آن ، گزينه Ok را کليک کنيد .
هر چند وقت يک بار رمز عبور خود را تغيير بدهيد . توصيه مي گردد طول رمز حداقل 8 کاراکتر و ترکيبي از حروف ، اعداد و کاراکترهاي ويژه نظير @ ، % و غيره باشد .
براي امن نگه داشتن سيستم خود ، توصيه اکيد مي شود تا از Download نمودن هر فايل ناشناخته ، مشاهده Website ها و پيام هاي مشکوک به شدت خودداري نماييد .
هيچگاه نرم افزارهاي ناشناخته و Email هاي نا آشنا و نامربوط را که از اينترنت و يا از دوستان خود ميگيريد ، نصب و اجرا نکنيد .تاريخ : شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | 15:20 | نویسنده : محمد شیخانی |
اصل بنيادي در استفاده از پست الکترونيکي اين است که " نسبت به هر پيام غير منتظره مشکوک باشيد " .
بانک هيچ زماني جمع آوري اطلاعات شخصي مشتريان از قبيل : نام کاربر (شماره حساب) ، کلمه عبور (password) و اطلاعات مربوط به حساب و غيره را از طريق پست الکترونيکي انجام نمي دهد . مشتريان بايد جهت دريافت کلمه عبور به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه نمايند .
روي پيامهايي که بصورت ايميل از افراد ناشناخته دريافت مي کنيد و داراي پيوست است کليک نکنيد و بلافاصله آن را پاک کنيد .
همچنين اگر فايل هايي از افراد شناخته شده براي شما ارسال شده است ، قبل از باز نمودن آنها ، از طريق آنتي ويروس از آلوده نبودن فايلها به ويروس مطمئن شويد چرا که بسياري از ويروسها در داخل فايلهاي پيوست پست الکترونيکي پنهان مي شوند ، مخصوصاً اگر اين فايلها با پسوندهاي زير باشند : dll,bat,pif,vbe,reg,scr,wsc,wsh,exe,comتاريخ : شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | 15:20 | نویسنده : محمد شیخانی |
به منظور حفاظت از کامپيوتر و اطلاعات خود در مقابل ويروسها ، Worm ها و Trojanهاي شناخته شده ، نصب يک آنتي ويروس الزامي است . از جمله اين نرم افزارها مي توان نورتون ، مک آفي و پاندا را نام برد . پس از نصب اين نرم افزارها مي توان آنها را از طريق اينترنت " به روز " کرد .
براي به روز رساني آنتي ويروسها گزينه هايي با عنوان Live Update و يا مشابه آن در منوهاي نرم افزار آنتي ويروس وجود دارد که اين کار را انجام مي دهد . البته در اغلب موارد براي انجام اين کار بايستي به اينترنت متصل باشيد تا از طريق سايت توليد کننده محصول آنتي ويروس ، نرم افزار و فايلهاي شناسايي ويروس مربوط به آن نرم افزار به روز شود . معمولاً در هر 24 ساعت تغييرات جديد در سايت اين نرم افزارها ارائه مي شود .
ذکر اين نکته نيز لازم است که اگر ويروسها و يا Trojan هاي جديدي توليد شده باشند که در نرم افزار آنتي ويروس هنوز روشهاي شناسايي آنها موجود نباشد ، آن آنتي ويروس از شناسايي آن ناتوان است . بنابراين با نصب آنتي ويروس ، تنها تضمين صد در صد در شناسايي ويروسها ، Worm و Trojan هاي شناخته شده وجود دارد .
بهتر است با شيوع هر نوع ويروس ، Patch آن را از سايت http://www.symantec.com دريافت کنيد .تاريخ : شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | 15:19 | نویسنده : محمد شیخانی |
توصيه مي شود هميشه آخرين نسخه مرورگر وب بر روي سيستمتان نصب باشد .
افرادي که از مرورگر (IE) Internet Explorer استفاده مي نمايند ، مي توانند براي اطلاع از نسخه مرورگر خود در صفحه Internet Explorer در منوي Help ، گزينه About Explorer را انتخاب نمايند . در اين صفحه نسخه IE ، همچنين ليست آخرين نسخه هاي (SP) Service Pack و Patch هاي نصب شده بر روي سيستم آمده است .
الف ) براي نصب آخرين نسخه IE از طريق اينترنت از مسير زير اقدام کنيد :

http://www.microsoft.com/windows.ie

ب ) در حال حاضر آخرين نسخه IE ، نسخه 7 به همراه Service Pack و Security Patch هاي بعد از آن مي باشد که توصيه مي گردد حتماً اين نسخه بر روي دستگاهتان نصب باشد .تاريخ : شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | 15:19 | نویسنده : محمد شیخانی |
سيستم عامل به عنوان اصلي ترين نرم افزار موجود در هر کامپيوتر نياز به امن سازي دارد . لذا هر چند وقت يکبار آخرين Service Pack و Security Patch هاي سيستم عامل خود را نصب نماييد تا در مقابل آسيبهاي امنيتي شناخته شده ايمن گردد . افرادي که از سيستم عامل ويندوز استفاده مي نمايند ، مي توانند بر روي آيکون My Computer کليک راست نموده و بر روي گزينه Properties کليک کنند . در منوي General ، نسخه سيستم عامل ويندوز و همچنين آخرين Service Pack نصب شده ذکر شده است . از طريق CD ويندوز و يا Windows Update سايت ماکروسافت مي توانيد اقدام به نصب آخرين Service Pack و Security Patch هاي بعد از آن نماييد . براي بروز رساني از روي اينترنت کافي است روي دکمه Start در گوشه سمت چپ پايين صفحه کليک کنيد و در منويي که باز مي شود گزينه Windows Update را انتخاب نماييد. اين کار باعث مي شود که يک اينترنت اکسپلورر باز شود و با کليک روي عبارت Scan for updates سيستم تغييرات جديد را جستجو کند .تاريخ : شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | 15:14 | نویسنده : محمد شیخانی |

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}

مشخصات کلی:ابعاد: 194 × 120 × 11 میلی متر - وزن: 339 گرم

پردازنده:Mediatek MT8125 quad core

حافظه داخلی:حافظه داخلی 16 گیگابایت - قابلیت نصب کارت حافظه

صفحه نمایش:صفحه نمایش لمسی از نوع TFT LCD - اندازه 7 اینچ - 600 × 1024

امکانات ارتباطی:- قابلیت نصب سیم کارت به همراه قابلیت مکالمه 3G - GPRS - قابلیت اتصال به اینترنت از طریق وای فای - بلوتوث - GPS - USB

دوربین:5 مگاپیکسل - وب کم 0.3 مگاپیکسل

امکانات:- شتاب سنج ، ژیروسکوپ

سایر مشخصات:اندروید 4.2 - کارکرد باتری 7 ساعت

مشخصات کلی

ابعاد

194 × 120 × 11 میلی متر

وزن

339 گرم

پردازنده

چیپ ست

Mediatek MT8125

مدل پردازنده

quad core

سرعت پردازنده

1.2 گیگاهرتز

پردازنده گرافیکی

PowerVR SGX544

حافظه رم

حافظه رم

یک گیگابایت

نوع حافظه رم

DDR2

حافظه داخلی

ظرفیت دیسک درایو

16 گیگابایت

قابلیت نصب کارت حافظه

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

توضیحات کارت حافظه

کارت حافظه ‌ی microSD با قابلیت افزایش تا 64 گیگابایت

صفحه نمایش

صفحه نمایش لمسی

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

نوع صفحه نمایش

TFT LCD

نوع صفحه لمسی

Capacitive

اندازه صفحه نمایش

7اینچ

توضیحات صفحه نمایش

صفحه نمایش لمسی خازنی مالتی تاچ با قابلیت دریافت چندین لمس همزمان (IPS LCD Display with Capacitive Multitouch Display)

رزولوشن صفحه نمایش

600 × 1024

قابلیت های صفحه نمایش لمسی

صفحه نمایش مالتی تاچ با قابلیت دریافت چندین لمس همزمان (Multi-Touch Input Method)
مجهز به پنل IPS

امکانات ارتباطی

قابلیت نصب سیم کارت

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

قابلیت مکالمه

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

باند شبکه 2G

GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

باند شبکه 3G

HSDPA

GPRS

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

Edge

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/no.png

Wi-Fi

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

توضیحات Wi-Fi

Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot

بلوتوث

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

نسخه بلوتوث

4.0

NFC

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/no.png

DLNA

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/no.png

GPS

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

درگاه USB

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

نوع درگاه USB

میکرو USB

درگاه HDMI

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/no.png

دوربین

دوربین

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

کیفیت دوربین

5 مگاپیکسل

توضیحات دوربین

دوربین اصلی 5 مگاپیکسل ی

وب کم

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

کیفیت وب کم

0.3 مگاپیکسل

توضیحات وب کم

دوربین جلویی (وب کم) با کیفیت 0.3 مگاپیکسل

امکانات

رادیو

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/no.png

حسگر ها

شتاب سنج , ژیروسکوپ

مشخصات اسپیکر

2 عدد اسپیکر استریو

فیش 3.5 میلیمتری صدا

http://94.182.168.34/Digikala/Template/Image/Icon/yes.png

سایر مشخصات

سیستم عامل

اندروید 4.2

باتری

باتری لیتیوم پلیمری 3500 میلی‌آمپر ساعتی قابل شارژ

کارکرد باتری

7 ساعت

امکانات دیگر

Micro- USB با قابلیت پشتیبانی از USB -OTG
قابلیت اتصال دو سیم کارت به صورت همزمان

اقلام همراه تبلت

شارژر باتری
دفترچه راهنما
تاريخ : پنجشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 8:26 | نویسنده : محمد شیخانی |

همان‌طور که می‌دانید نرم‌افزارهای مختلفی برای تست سلامت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم وجود دارند. اما بسیاری از کاربران از این موضوع بی‌‌اطلاع‌اند که در ویندوز 7 ابزاری برای گرفتن گزارش از سلامت سیستم وجود دارد که به وسیله‌ی آن وضعیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سیستم و ویندوز اسکن شده و نتیجه در قالب یک گزارش‌گیری کامل همراه با ذکر جزئیات و مشکلات موجود نمایش داده می‌شود. در این ترفند به نحوه‌ی انجام این کار خواهیم پرداخت.

بدین منظور:

ابتدا بر روی دکمه‌ی Start کلیک کنید.

سپس عبارت زیر را در قسمت جستجو وارد کرده و Enter بزنید:

perfmon /report

خواهید دید که پنجره‌ی Resource And Performance Monitor باز شده و اسکن سیستم آغاز می‌شود. عملیات گزارش‌گیری حدود 1 دقیقه طول می‌کشد.

سپس گزارش‌ سلامت سیستم آماده شده و به صورت تفصیلی نمایش داده می‌شود.

در صورتی که بر روی ویندوز خود آنتی‌ویروس نصب کرده‌اید،‌ اما در گزارش‌گیری درج شده است که آنتی‌ویروس نصب نیست، این موضوع به باگی که در ویندوز 7 وجود دارد مرتبط است. شرکت مایکروسافت برای حل این مشکل به‌روزرسانی ارائه کرده است که می‌توانید آن را دریافت کرده و نصب کنید:/س

http://support.microsoft.com/kb/2482947


برچسب‌ها: گرفتن گزارش سلامت سیستم در ویندوز 7

تاريخ : یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | 14:18 | نویسنده : محمد شیخانی |

مشخصات کلی:ابعاد: 8.9 × 168 × 267 میلی متر - وزن: 615 گرم
پردازنده:Qualcomm Snapdragon 800 Chipset , Quad Core Krait 400 CPU 2.2
دیسک درایو:حافظه داخلی 32768 گیگابایت
گرافیک:- مدل پردازنده گرافیک: Adreno 330
صفحه نمایش:صفحه نمایش لمسی از نوع LCD - اندازه 10.1 اینچ - 1080x1920
امکانات:قابلیت اتصال به اینترنت از طریق وای فای - قابلیت نصب سیم کارت - GPRS - GPS - Edge - بلوتوث - NFC - قابلیت نصب کارت حافظه - دوربین - وب کم - حسگر شتاب سنج - microUSB - HDMI
سایر مشخصات:Microsoft Windows RT - کارکرد باتری تا 600 ساعت در حالت آماده باش و تا 10 ساعت کارکرد مداوم
برچسب‌ها: تبلت نوکیا لومیا 2520, Nokia Lumia 2520

تاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ | 14:1 | نویسنده : محمد شیخانی |
▪ بررسی انواع کوکی‌
علاوه بر کوکی‌های موقت و ماندگار، کوکی‌ها دسته‌بندی دیگری نیز دارند:
کوکی‌های شخص‌اول! در مقابل کوکی‌های شخص‌ثالث: یک کوکی شخص‌اول از وب‌سایتی نشات می‌گیرد یا به آن فرستاده می‌شود که در آن زمان در حال مشاهده آن هستید. این کوکی‌ها معمولا برای ذخیره اطلاعات مانند اولویتهای شما استفاده می‌شوند. یک کوکی شخص ثالث از وب‌سایت متفاوت با آنچه در حال مشاهده آن هستید نشات می‌گیرد یا به آن فرستاده می‌شود. وب‌سایتهای شخص‌ثالث معمولا محتویاتی روی وب‌سایتی که در حال مشاهده هستید، ارائه می‌کنند. برای مثال، بسیاری سایتها از تبلیغات وب‌سایتهای شخص‌ثالث استفاده می‌کنند و آن وب‌سایتها ممکن است از کوکی استفاده کنند. یک استفاده معمول برای این نوع از کوکی ردیابی استفاده از صفحه‌وب شما برای تبلیغات یا سایر مقاصد بازاریابی است. این نوع کوکی‌ها می‌توانند موقت یا ماندگار باشند.نوعی از کوکی‌ها هستند که بعنوان کوکی‌های ناخوشایند نامیده می‌شوند. کوکی‌هایی هستند که ممکن است اجازه دسترسی به اطلاعات شخصا قابل‌شناسایی شما را برای اهداف ثانویه بدون اجازه شما، فراهم کنند.
▪مزایا و معایب کوکی‌ها از دید کاربران اینترنت
اگرچه خیلی‌ها از کوکی‌ها تصورات بدی دارند، اما اکنون می‌دانید که کابردهای خوبی نیز دارند. بسیاری از افراد کوکی‌ها را دوست ندارند زیرا آنها را ابزار “بردار بزرگ” (کسی که همواره ناظر بر اعمال و رفتار آنهاست) می‌دانند. بعبارتی بعلت ردیابی شدن توسط کوکی‌ها، به آنها سوءظن دارند. این افراد باید بدانند که این نوع ردگیری می‌تواند توسط تکنیک‌های دیگر نیز انجام گیرد، اما از کوکی‌ها بدلیل ثبات بیشتر آنها نسبت به سایر روش‌ها استفاده می‌شود. برای آنان که دوست ندارند دیگران بدانند در اینترنت چه می‌کنند یا به کدام سایتها سر می‌زنند، این امر مساله ساز است.مردم همچنان کوکی‌ها دوست ندارند، زیرا آنها را موجوداتی ‌‌”آب‌زیرکاه” می‌دانند. مگر اینکه نسخه‌های جدید مرورگرها را داشته باشید تا بتوانید با تنظیماتی که انجام می‌دهید از ورود آنها مطلع شوید، در غیر اینصورت آنها بدون هیچ نشانی وارد هارد شما می‌شوند. سیس می‌توانند بدون اطلاع کاربر کارهای خاصی انجام دهند (شاید هدف قرار دادنتان برای اعمال تبلیغاتی).بهرحال فکر کردن به این موضوع خوشایند نیست که در آینده نزدیک علائق خصوصی ما ممکن است برای کسانی که دوست نداریم، فاش شود. این نگرانی و عیب اصلی کوکی‌هاست. تقریبا قرار دادن ویروس از طریق کوکی فعلا ممکن نیست و جای نگرانی ندارد. همچنین کوکی‌ها نمی‌توانند به هارد شما صدمه وارد کنند، یا از آنچه روی هارد خود دارید، تصویری تهیه کنند یا هر کار دیگری شبیه اینها. کوکی‌ها فقط آنچه را شما به آنها می‌گویید، میدانند. بهرحال اگر شما اطلاعاتی را در وب‌سایتی وارد کنید، مطمئنا در جایی در یک کوکی قرار خواهد گرفت. جایگزینهای آینده بجای کوکی‌ها باید با آغوش باز پذیرفته شود و اگرچه ممکن است همه چیز را حل نکنند، اما بعضی از نگرانیها را از بین خواهند برد.
● مسائل امنیتی مربوط به کوکی‌ها
کوکی‌ها باعث بعضی خطرات امنیتی می‌شوند. می‌توانند توسط افرادی که بسته‌های اطلاعاتی را شنود می‌کنند برای اهداف غیراخلاقی استفاده شوند و باعث دسترسی غیرمجاز به وب‌سایت‌ها یا تراکنش‌های غیرمجاز شوند. (یک سیستم شنود، کامپیوتری است که نرم‌افزارهایی را اجرا می‌کند تا تمام بسته‌های TCP/IP وارد و خارج‌شونده را بررسی ‌کند)
ایجادکنندگان وب‌سایتها کوکی‌ها را می‌سازند تا امکان دسترسی بهتر به سایتشان را فراهم کنند، یا در انواع دیگر تراکنش با سرورشان استفاده می‌شوند. آنها باید از امکان وقوع این امر مطلع باشند و سیستم را طوری طراحی کنند تا خطر را به حداقل ممکن برسانند.
چند مورد وجود دارد که ایجادکننده وب‌سایت می‌تواند انجام دهد:
· مطمئن شود که کوکی‌ها کمترین اطلاعات خصوصی را دربردارند.
· مطمئن شود که اطلاعات حساس قرارگرفته در کوکی‌ها همیشه رمزنگاری می‌شود. (هرگز و هرگز شناسه‌ها و کلمات عبور نباید بصورت متن رمز‌نشده استفاده و ذخیره شوند)
· کل کوکی را رمز کند.
کوکی‌ها باید اطلاعات کافی را برای تایید اینکه فرد استفاده کننده از کوکی، مجاز به استفاده از آن است، دارا باشند. بیشتر سایتهای استفاده‌کننده از کوکی، اطلاعات زیر را نیز لحاظ می‌کنند:
· اطلاعات لازم برای دادن اجازه به فرد
· ساعت و تاریخ
· آدرس IP استفاده کننده وب
· تاریخ انقضاء
· کد MAC (Message Authenticity Check)
قراردادن آدرس IP به این منظور است که کوکی تنها در صورتی تایید شود که آدرس IP ذخیره‌شده در سرور با آدرس IP مرورگر فرستنده کوکی یکسان باشد. تاریخ انقضاء مدت زمان استفاده از یک کوکی را محدود می‌کند و MAC تضمین می‌کند که کوکی دچار تغییر نشده است.کد MAC شامل یک رشته ادغامی از فیلدهای داده در کوکی و یک رشته مخفی است که به آن اضافه می‌شود. اطلاعات کد می‌شود سپس مجددا ادغام می‌شود و دوباره کد می‌شود. نتیجه نهایی در داده کوکی قرار می‌گیرد. هنگامی که کوکی به سرور برمی‌گردد، سرور خود، MAC را تولید می‌کند و با MAC موجود در کوکی مقایسه می‌کند. در صورت یکسان بودن، نشانه عدم تغییر کوکی است.
. کار با کوکی‌ها
مرورگرهای جدید اجازه نحوه کار با کوکی‌ها را به شما می‌دهند؛ می‌توانید تنظیمات مرورگر خود را طوری انجام دهید که به شما قبل از قراردادن کوکی روی کامپیوترتان خبر داده شود. (این کار به شما این امکان را می‌دهد که اجازه قراردادن کوکی را بدهید یا خیر)؛ همچنین می‌توانید توسط مرورگر خود جلوی ورود تمام کوکی‌ها را بگیرید.بعنوان مثال در اینترنت اکسپلورر امکان تنظیم نحوه برخورد با کوکی‌ها از سایتهای مشخص گرفته تا کل سایتها وجود دارد. برای اطلاع یافتن بیشتر از نحوه کار با کوکی‌ها راهنمای مرورگر خود را مطالعه کنید.   


برچسب‌ها: کوکی‌های موقت, کوکی‌های شخص‌ثالث, خطرات امنیتی, سیستم شنود, امنیت اطلاعات

تاريخ : سه شنبه نهم مهر ۱۳۹۲ | 12:1 | نویسنده : محمد شیخانی |

 AAA    که مخفف Authentication, Authorization and Accounting است سه محور اصلی در کنترل دسترسی در شبکه هستند که در این بخش در مورد هریک از آنها به طور مجزا و مختصر صحبت می‌شود.

۱ - Authentication

۱-۱ - مفهوم Authentication

    به معنای وارسی عناصر شناسایی ارائه شده از سوی کاربر،‌ تجهیزات یا نرم‌افزارهایی است که تقاضای استفاده و دسترسی به منابع شبکه را دارند. عناصر شناسایی در ابتدایی‌ترین و معمول‌ترین حالت شامل نام کاربری و کلمه عبور می‌باشند. در صورت نیاز به بالاتر بودن پیچیدگی فرایند کنترل و وارسی هویت، می‌توان با اضافه نمودن عناصر شناسایی به این مهم دست یافت. بدیهی‌ است که با اضافه نمودن فاکتورها و عناصر شناسایی، نوع خادم مورد استفاده، پایگاه‌های داده‌ای مورد نظر و در بسیاری از موارد پروتکل‌ها و استانداردها نیز باید مطابق با تغییرات اعمال شده در نظر گرفته شوند تا یکسانی در ارائه خدمات در کل شبکه حفظ شود.

    پس از ارائه عناصر شناسایی از سوی متقاضی، سیستم کد کاربری و کلمه عبور را با بانک اطلاعاتی مختص کدهای شناسایی کاربری مقایسه کرده و پذیرش یا عدم پذیرش دسترسی به منابع را صادر می‌کند.

    عمل Authentication، در طراحی‌ شبکه‌هایی با حجم کم و متوسط عموماً توسط تجهیزات مسیریابی و یا دیوارهای آتش انجام می‌گیرد. علت استفاده از این روش مجتمع سازی و ساده سازی پیاده‌سازی عمل Authentication است. با استفاده از امکانات موجود نیاز به استقرار یک خادم مجزا برای صدور پذیرش هویت متقاضیان دسترسی مرتفع می‌گردد.

    از سوی دیگر در شبکه‌های با حجم و پیچیدگی نسبتاً بالا،‌ عموماً با توجه به پردازش بالای مختص عمل Authentication، خادمی بصورت مستقل و مجزا به این امر اختصاص می‌یابد. در این روش از استانداردها و پروتکل‌های مختلفی همچون TACACS+ و RADIUS استفاده می‌گردد.

۱-۲ -  فعال نمودن Authentication

    فعال نمودن Authentication بر روی تجهیزات مورد استفاده در شبکه عملی است که عموماً در چهار مرحله انجام می‌شود :

الف - فعال نمودن AAA بر روی سخت‌افزارهای مورد نظر

ب -  ایجاد پایگاه‌ داده‌ای از کدهای کاربری کاربران یا تجهیزات شبکه به همراه کلمه‌های عبور. همانگونه که ذکر شد، این پایگاه می‌تواند در داخل تجهیزات مورد استفاده در شبکه‌های با حجم کم پیاده‌سازی شود. در شبکه‌های با حجم نسبتاً بالا که در آنها نیاز به استفاده از خادمی مختص عمل Authentication احساس می‌شود، تجهیزات فعال شبکه به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند که عمل Authentication را با استفاده از پایگاه‌های داده‌ای مستقر بر روی خادم‌های مختص این فرایند،‌ انجام دهند.

ج – ایجاد فهرست(های) روش انجام عمل Authentication. این فهرست‌ها به تعیین روش‌ مورد نظر برای عمل Authentication اخصاص دارند.

د – اعمال فهرست(های) روش ساخته شده ار مرحله قبل.

 

    در هر شبکه، در صورت نیاز به عمل Authentication، این چهار مرحله بر روی تمامی تجهیزاتی که در عمل  AAA نقش دارند اجرا می‌شوند.

۲ – Authorization

 ۲-۱ - مفهوم Authorization

    Authorization فرایندی است که طی آن به کاربران و یا تجهیزات متقاضی دسترسی به منابع، امکان استفاده از منبع یا منابع مستقر بر روی شبکه داده می‌شود. به بیان دیگر این عمل برای مدیران شبکه امکان تعیین نوع دسترسی به هر یک از منابع شبکه، برای تک تک متقاضیان دسترسی و یا گروهی از آنها، را فراهم می‌کند.

    از سوی دیگر،‌ عمل امکان اختصاص آدرس‌های شناخته شده و از پیش تعیین شده به کاربران یا تجهیزات، همچون متقاضیانی که با استفاده از پروتکل PPP به شبکه متصل می‌شوند،‌ را می‌دهد. این عمل متقاضی را ملزم به استفاده از نوع خاصی ار استانداردها یا پیکربندی‌های ارتباطی مورد نظر مدیر شبکه می‌کند.

    زمانی که Authorization بر روی شبکه فعال شده باشد، خادم شبکه‌ای که مسئولیت Authorization را بر عهده دارد اطلاعات کاربر را از روی پایگاه داده کاربرها استخراج می‌کند. این پایگاه داده می‌تواند بر روی خادم محلی بوده و یا بر روی پایگاهی مجزا قرار داشته باشد.

    پس از استخراج این اطلاعات، وضعیت دسترسی مورد قبول مدیریت با تقاضای کاربر قیاس گردیده و تایید یا عدم تایید اجازه استفاده از سرویس یا منبع مورد نظر متقاضی صادر می‌شود.

۲-۲ – برقراری Authorization

برقراری و فعال نمودن Authorization عملی مشابه فعال نمودن Authentication است. برای برقراری و فعال نمودن Authorization، Authentication باید فعال شده باشد. به عبارت دیگر کلیه مراحل را می‌توان به شکل زیرخلاصه نمود:

 

الف - فعال نمودن Authentication بر روی سخت‌افزارهای مورد نظر. همانگونه که ذکر شد اولین مرحله از چهار مرحله فعال‌سازی این فرایند، فعال‌ سازی AAA بر روی تجهیزات است.

ب – ایجاد فهرست(های) روش انجام عمل Authorization. این فهرست‌ها علاوه بر تعیین روش‌ مورد نظر برای عمل Authorization، مبین سرویس مورد نظر برای عمل Authorization نیز می‌باشند.

ج – اعمال فهرست(های) روش ساخته شده ار مرحله قبل.

۳ - Accounting

۳-۱ – مفهوم Accounting

Accounting آخرین بخش از فرایند جمعی AAA است. طی این فرایند، گزارشی از عملکرد کاربران یا سخت‌افزارهایی که هویت آنها طی اعمال Authentication و Authorization تایید شده است، توسط خادم AAA تهیه می‌شود. این عمل می‌تواند با استفاده از خادم های خارجی که اس پروتکل‌ها و استانداردهایی چون TACACS+ و RADIUS استفاده می‌کنند انجام گیرد.

    به بیان دیگر،‌ این عمل قدمی فراتر از دو مرحله پیشین برداشته،‌ و پیگیری بعدی، پس از احراز هویت را انجام می‌دهد. پیام‌های Accounting به شکل رکورد،‌ میان تجهیزاتی که از طریق آنها دسترسی متقاضی درخواست شده و پایگاه‌های داده‌ای از قبیل TACACS+ یا RADIUS، تبادل می‌گردد.

۳-۲ – فعال سازی Accounting

    فرایند فعال سازی Accounting مشابه Authorization است که مهم‌ترین مراحل شامل ایجاد فهرست‌های روش Accounting و اعمال آنهاست.تاريخ : سه شنبه نهم مهر ۱۳۹۲ | 11:46 | نویسنده : محمد شیخانی |


سطح امنیتی اندروید در سال ۲۰۱۳ با سطح امنیت ویندوز در سال‌های بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ برابری می‌کند.
این گفته متخصصان امنیتی است. نظر شما چیست؟


به گزارش ایتنا از روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار، نماینده رسمی و انحصاری شرکت پاندا سکیوریتی در ایران، این متخصصان معتقدند مایکروسافت از همان اوایل انتشار و آغاز به کار ویندوز ۹۸ یک روش حرفه‌ای و مناسب را برای تامین امنیت ویندوز پیش گرفته و با انتشار هفتگی اصلاحیه‌های امنیتی گام بلندی در تامین امنیت ویندوز برداشته است.

شاید وقت آن رسیده که گوگل هم به دنبال برتری از مایکروسافت به فکر ارائه اصلاحیه‌های امنیتی و تعمیر حفره‌های امنیتی اندروید بیفتد.
اما متاسفانه در حال حاضر گوگل هیچ اقدام اساسی و خاصی به منظور رفع حفره‌های امنیتی کشف شده در فاصله بین انتشار دو نسخه اندروید نمی‌کند.
به عنوان مثال حفره امنیتی Bluebox که به سرعت فراگیر و کشف شد، سه روز بعد توسط گوگل اعلام و اصلاحیه مربط به این نقطه ضعف تنها برای تعداد محدودی گوشی موبایل منتشر و برای هیچ نوع تبلتی منتشر نشد.

این متخصصان معتقدند در شرایطی که در هر دقیقه یک تهدید جدید متولد می‌شود، چنین عملکردی به هیچ عنوان قابل قبول و پذیرش نیست.

افزون بر این هکرها علاوه بر سودجویی از فروشگاه‌های برنامه‌های اندروید به دنبال راههای زیرکانه‌تری برای نفوذ به گوشی های موبایل، نیز هستند.
از این رو به نظر می‌رسد گوگل نیازمند یک روش امنیتی کوتاه مدت است تا بتواند در مدت زمان کوتاهی کلیه نسخه‌های اندروید را پوشش دهد. چرا که اگر چه گوگل به صورت پراکنده اقدامات خاصی را برای بهبود امنیت اندروید انجام داده است اما این اقدامات بیشتر در نسخه ۴.۱ این سیستم عامل جمع شده است. در حالی که تنها ۳۸ درصد از کاربران اندروید از این نسخه استفاده می‌کنند و نزدیک به ۶۰ درصد آنها نسخه‌های قدیمی‌تر آن را دارند.

امنیت یک نبرد بی‌پایان است
منتقدان گوگل معتقدند پاسخ هر سه‌شنبه مایکروسافت به مشکلات محصول خود نشان دهنده این نکته است که صرف نظر از اینکه کدام یک از این اصلاحیه‌ها در سیستم کاربران نصب و اجرا می‌شود، مایکروسافت امنیت کاربران را جدی گرفته و از آنها محافظت می‌کند.
گوگل نیز دقیقاً نیازمند دستیابی به چنین رویکردی است و باید انتشار وصله‌های امنیتی خود را حداقل از نسخه ۲.۱ که ۵/۱ درصد از بازار را در دست دارد تا نسخه ۴.۱ شروع کند. در غیر این صورت باید منتظر بود و دید که اندروید زیر انبوهی از حملات هکری دفن شود.تاريخ : چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | 12:34 | نویسنده : محمد شیخانی |


تقریباً در تمامی سازمان‌ها و ادارات، فروشگاه ها و حتی مدارس، سیستم‌های کامپیوتری جایگزین سیستم‌های سنتی شده‌اند و حالا می‌توان با استفاده از کامپیوترها با سرعتی بیشتر به انجام امور مختلف پرداخت.
اما کامپیوترها نیز مشکلات خاص خود را دارند که تامین توان مصرفی، تولید گرما (در زمانی که تعداد کامپیوترهای مورد استفاده زیاد است)، هزینه نگهداری و فضای مورد نیاز از آن جمله هستند و ممکن است باعث شود برخی عطای استفاده از کامپیوتر را به لقایش ببخشند.

به گزارش ایتنا شاید به همین خاطر بود که کمپانی‌هایی همچون msi به این فکر افتادند تا همه اجزای یک کامپیوتر را در یک بدنه باریک و بدون نیاز به سیستمهای ارتباطی بین نمایشگر و بدنه قرار دهند و کاربر را از درگیر شدن با قسمت‌های مختلف یک کامپیوتر بی نیاز کنند.

این سیستم‌ها All in One نام گرفتند و محصولات کمپانی msi نیز جزو اولین‌هایی بود که به طور گسترده وارد بازار ایران شد.
حالا نسل جدید این محصولات کاربران بیشتری را به سوی خود جلب کرده و میز کار خلوت‌تری برای کاربران به ارمغان آورده اند.

سیستم AE2031 msi از مجموعه محصولات جدید All in One کمپانی msi است که برای کاربری خانگی، ادارات، سازمان‌ها و فروشگاه‌ها در نظر گرفته شده است و با امکانات متنوع و مناسبی که دارد، خرید آن برای بسیاری از افراد توجیه‌پذیر خواهد بود.

صفحه نمایش ۲۰ اینچی این دستگاه از دقت تصویر ۹۰۰x۱۶۰۰پیکسل بهره می‌برد و با پشتیبانی از ویژگی لمسی با کمک قلم یا انگشت و به صورت Multi touch (با پشتیبانی از انواع Gesture های لمسی)، بهره‌‎وری کاربر در استفاده از نرم‌افزارهای مختلف را به حداکثر می‌رساند.
این ویژگی هم در سیستم عاملWindows ۷ که به طور پیشفرض روی AE۲۰۳۱ نصب شده قابل استفاده بوده و هم در صورت ارتقا به سیستم عامل ویندوز ۸ در دسترس خواهد بود.

msi کاربران را به استفاده از این صفحه نمایش محدود نکرده است و می‌توان به کمک خروجی HDMI، این محصول را به صفحه نمایش‌های دیگر، تلویزیون یا ویدئو پروژکتور متصل کرد.
ویژگی جالب توجه دیگر، پورت ورودی تصویر HDMI است که این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان انواع دستگاه‌ها از کنسول‌های بازی گرفته تا درایوهای پخش DVD و Blu-Ray را به این All in One متصل کرده و از صفحه نمایش این دستگاه بهره برد.

برای ورودی پورت HDMI ویژگی جالبی به نام Instant Display توسط msi معرفی شده است.
در این حالت، زمانی که All in One روشن است، به محض اتصال یک دستگاه به ورودی HDMI، صفحه نمایش روشن شده و محتوای متصل به ورودی HDMI را نشان می‌دهد و کاربر می‌تواند بین آنچه در کامپیوتر در حال پخش است و آنچه به پورت ورودی HDMI متصل است به سادگی سوئیچ نماید.
استفاده از نور پس زمینه LED در این محصول باعث کاهش ۳۰ درصدی توان مصرفی در مقایسه با نمونه‌های مجهز به نور پس زمینه CCFL می‌گردد.
سازمان‌ها و اداراتی که از ده‎ها و شاید صدها سیستم کامپیوتری در محل کار خود بهره می‌برند می‌توانند به میزان قابل توجهی در برق مصرفی خود صرفه‌جویی نمایند. 

در AE۲۰۳۱ msi از پردازنده دو هسته‌ای Celeron مدل B۸۳۰ و با فرکانس کاری ۸/۱ گیگاهرتز استفاده شده است.
این پردازنده دارای حافظه نهان سطح دوم دو مگابایتی است و از معماری ساخت ۳۲ نانومتری در کنار میزان TDP برابر با ۳۵ وات بهره می‌برد.
در کنار این پردازنده، چهار گیگابایت حافظه RAM به صورت تک‌کاناله با فرکانس کاری ۱۳۳۳ مگاهرتز در نظر گرفته شده که برای کاربردهای مورد نظر ادارات و کاربری خانگی مناسب خواهد بود.

پردازنده گرافیکی مجتمع این محصول دارای فرکانس پایه ۶۵۰ و حداکثر فرکانس ۱۰۵۰ مگاهرتز است و از حافظه سیستم برای امور گرافیکی خود استفاده می‌کند.
در کل ۵۰۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی برای کاربران در نظر گرفته شده که برای این رده کاری کاملاً مناسب به نظر می‌رسد.

از بابت امکانات ارتباطی نیز AE۲۰۳۱ msi در سطحی مناسب قرار می‌گیرد.
پورت شبکه گیگابیتی (۱ Gbps) این دستگاه امکان اتصال آن به شبکه های کابلی را مهیا ساخته و به کمک اتصال شبکه بی‌سیم با استاندارد ۸۰۲.۱۱n نیز می‌توان به شبکه‌های بی‌سیم متصل شد.

نکته جالب توجه درباره امکانات ارتباطی این دستگاه، پشتیباین از فناوری dlna است که به کمک آن می‌توان فایل‌های چندرسانه‌ای مختلف را در شبکه خانگی روی دستگاه‌های مختلف به اشتراک گذاشت و بدون نیاز به سیم‌کشی یا انتقال فایل‌ها روی وسایل ذخیره‌سازی مختلف، آنها را روی دستگاه‌هایی همچون گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا حتی تلویزیون‌های مجهز به dlna تماشا کرد. 

پورت‌های این دستگاه نیز به خوبی نیاز کاربران امروزی را برآورده خواهد کرد. می‌توان به دو پورت پر سرعت USB ۳.۰ در کنار دستگاه انواع وسایل ذخیره‌سازی سریع را متصل کرده و از سرعت حداکثر ده برابر در مقایسه با پورت USB ۲.۰ بهره برد.
در ضمن این پورت‌ها دارای ویژگی Super Charger هستند که امکان شارژ سریعتر انواع دستگاه‌های همراه را ایجاد خواهد کرد.

کارتخوان چهارکاره، چهار پورت USB ۲.۰ دیگر در نظر گرفته شده برای این دستگاه و درایو نوری DVD-Writer دیگر نیاز کاربران مختلف را تأمین خواهد کرد. 

با خرید این دستگاه به هیچگونه وسیله جانبی نیاز پیدا نخواهید کرد. به همراه AE۲۰۳۱ یک صفحه کلید (با ترکیب کلید Chicklet) و ماوس همرنگ با بدنه ارائه می‌شود که هر دو به All in One متصل خواهند شد.

این دستگاه دارای یک پورت COM است که امکان اتصال وسایل جانبی بیشتری نظیر کارتخوان و... را به سیستم فراهم می‌سازد.
همچنین یک وبکم و میکروفن نیز روی بدنه All In One مجتمع شده تا علاقه‌مندان به گفت‌وگوهای اینترنتی بتوانند به سادگی از آن بهره ببرند.

بلندگوهای استریو نیز در زیر صفحه نمایش تعبیه شده‌اند و در صورت نیاز می‌توانید بلندگوهای مورد علاقه خود را به خروجی صدای این محصول متصل نمایید.

برق مورد نیاز دستگاه توسط یک آداپتور ۹۰ واتی تأمین می‌شود (البته حداکثر توان مصرفی کمتر از این مقدار است). وزن دستگاه ۳۱/۷ کیلوگرم بوده و فضایی به ابعاد ۷/۸۷x۱/۳۹۲x۲/۵۱۳ میلیمتر از میز کار شما را اشغال خواهد کرد.تاريخ : چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | 12:32 | نویسنده : محمد شیخانی |
با سیستم‌عامل اندروید پاستیلی نسخه ۴.۲ امکان استفاده از ۷۰۰ هزار بازی و برنامه، میلیون‌ها کتاب و موسیقی و هزاران فیلم فراهم شده است.


چندی پیش ایسوس به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در تکنولوژی یک کامپیوتر بدون کیس که به All in One معروف می‌باشد را معرفی نمود که از ویژگی‌های انحصاری بهره می‌برد و تا به حال هیچ برندی نتواسته است رقیبی برای آن معرفی نماید.

به گزارش ایتنا iO Transformer ایسوس در واقع اولین کامپیوتر بدون کیس در دنیاست که صفحه نمایش آن از دستگاه جدا شده و به صورت یک تبلت قابل استفاده می‌باشد.

اما این شرکت مدل جدیدی از این خانواده را معرفی نموده است.

رایانه قابل حمل P۱۸۰۱-T AiO ایسوس شامل یک تبلت انعطاف‌پذیر ۱۸.۴ اینچ اندرویدی است که امکاناتی فراتر از سرگرمی و کارایی رایج در تبلت‌ها را ارایه می‌کند و مجهز به نمایشگر Full HD با قابلیت تشخیص چندین نقطه لمس همزمان است.
این مدل با طراحی منحصر به فرد خود می‌تواند در فضاهای کوچک به راحتی استفاده شود و از طریق یک پایه درونی به شکل رومیزی نیز قابل نصب است.

وزن این مدل تنها ۲.۴ کیلوگرم است و با کمک یک دستگیره ثابت، به آسانی جابجا می‌شود ضمن اینکه به دلیل وزن سبک می‌توان آن را هنگام استراحت روی پا قرار داد.

باتری این مدل نیاز به مجاورت همیشگی با پریز برق را برطرف می‌کند و این رایانه قابل‌حمل می‌تواند ۵ ساعت بطور مستمر تصاویر Full HD با استاندارد ۱۰۸۰p را نمایش دهد.

رایانهP۱۸۰۱-T AiO ایسوس مجهز به یک نمایشگر باکیفیت و با وضوح Full HD در اندازه ۱۸.۴ اینچ است که بازی، عکس‌ و فیلم‌ها را با بهترین کیفیت نمایش می‌دهد.
همچنین نمایشگر بزرگ این مدل تصویر روشنی برای استفاده از برنامه‌های کاربردی و مرور وب دارد و با قابلیت تشخیص ۱۰ نقطه لمس، اجرای بازی یا استفاده از کیبورد مجازی بسیار ساده‌تر می‌شود. 

فناوری IPS در این مدل تصاویر درخشانی با زاویه دید ۱۷۸ درجه نمایش می‌دهد و با افزایش وسعت دید در نمایش محتوا، سرگرمی‌های فردی در تبلت‌های قدیمی را به یک تجربه مشترک خانوادگی تبدیل می‌کند.
توسط اسپیکرهای قدرتمند این محصول به همراه کیفیت صدای حاصل از فناوری SonicMaster ایسوس همه می‌توانند از شنیدن موسیقی و موزیک متن فیلم‌ها در یک رایانه AIO قابل‌حمل لذت ببرند بدون اینکه نیازی به هدفون داشته باشند. 

در رایانه P۱۸۰۱-T AiO ایسوس از تراشه‌های چهار‌هسته‌ای نسل سوم تگرا استفاده شده است که ساخت انویدیا هستند.
در بخش گرافیکی این تراشه، ۱۲ هسته پردازشی برای افزایش کارایی گرافیکی بکار رفته و می‌توانند سنگین‌ترین برنامه‌ها را اجرا کنند. ضمن اینکه توان پردازش سخت‌افزاری این پردازنده‌ها، رمزگشایی روان فایل‌های تصویری با وضوح Full HD را تضمین می‌کند.

با سیستم‌عامل اندروید پاستیلی نسخه ۴.۲ امکان استفاده از ۷۰۰ هزار بازی و برنامه، میلیون‌ها کتاب و موسیقی و هزاران فیلم فراهم شده است. 

وجود پورت Micro-USB در این رایانه به معنی امکان استفاده از ماوس و کیبورد برای اجرای نرم‌افزارهایی مانند پردازشگرهای متن و برنامه‌های محاسباتی است ضمن اینکه این دستگاه می‌تواند از طریق وایرلس به رایانه‌ها متصل شود و توسط برنامه‌های کنترل از راه‌ دور، محتوای آنها را نمایش دهد.تاريخ : چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | 12:29 | نویسنده : محمد شیخانی |
ما همیشه هشدارهایی درباره خطرات ویروس‌ها می‌شنویم و به ما گفته می‌شود که کامپیوترمان حتما باید یک آنتی ویروس خیلی قوی داشته باشد. اما ویروس دقیقا چیست؟ آیا واقعا جای نگرانی هست؟ ویروس، یک نوع از بدافزار است که در اغلب مواقع بدون اطلاع كاربر اجرا شده و تلاش می‌کند خودش را در یک کد اجرایی دیگر کپی‌کند. وقتی موفق به انجام این کار شد، کد جدید، آلوده نامیده می‌شود. کد آلوده، وقتی اجرا شود، به نوبه‌ی خود کد دیگری را می‌تواند آلوده کند. این عمل تولید مثل یا کپی‌سازی از خود بر روی یک کد اجرایی موجود، ویژگی کلیدی در تعریف یک ویروس است معمولاً کاربران کامپیوتر بویژه آنهایی که اطلاعات تخصصی کمتری درباره کامپیوتر دارند، ویروس‌ها را برنامه‌هایی هوشمند و خطرناک می‌دانند که خود به خود اجرا و تکثیر شده و اثرات تخریبی زیادی دارند که باعث از دست رفتن اطلاعات و گاه خراب شدن کامپیوتر می‌گردند در حالیکه طبق آمار تنها پنج درصد ویروس‌ها دارای اثرات تخریبی بوده و بقیه صرفاً تکثیر می‌شوند. بنابراین یک ویروس رایانه‌ای را می‌توان برنامه‌ای تعریف نمود که می‌تواند خودش را با استفاده از یک میزبان تکثیر نماید. بنابراین تعریف اگر برنامه‌ای وجود داشته باشد که دارای اثرات تخریبی باشد ولی امکان تکثیر نداشته باشد، نمی‌توان آنرا ویروس نامید بنابراین ویروس‌های رایانه‌ای از جنس برنامه‌های معمولی هستند که توسط ویروس‌نویسان نوشته شده و سپس به طور ناگهانی توسط یک فایل اجرایی و یا جا گرفتن در ناحیه سیستمی دیسک، فایل‌ها و یا کامپیوترهای دیگر را آلوده می‌کنند. در این حال پس از اجرای فایل آلوده به ویروس و یا دسترسی به یک دیسک آلوده توسط کاربر دوم، ویروس به صورت مخفی نسخه‌ای از خودش را تولید کرده و به برنامه‌های دیگر می‌چسباند و به این ترتیب داستان زندگی ویروس آغاز می‌شود و هر یک از برنامه‌ها و یا دیسک‌های حاوی ویروس، پس از انتقال به کامپیوترهای دیگر باعث تکثیر نسخه‌هایی از ویروس و آلوده شدن دیگر فایل‌ها و دیسک‌ها می‌شوند. لذا پس از اندک زمانی در کامپیوترهای موجود در یک کشور و یا حتی در سراسر دنیا منتشر می‌شوند. از آنجا که ویروس‌ها به طور مخفیانه عمل می‌کنند، تا زمانی که کشف نشده و امکان پاکسازی آنها فراهم نگردیده باشد، برنامه‌های بسیاری را آلوده می‌کنند و از این رو یافتن سازنده و یا منشاء اصلی ویروس مشکل است. به زبان ساده تر ویروس کامپیوتری، یک نرم افزار است که دائما از خود کپی می‌گیرد و آن‌ها را در فایل‌ها و برنامه‌های دیگر قرار می‌دهد. اما این ویروس‌ها همیشه خطرناک نیستند. فقط مواقعی باید از آن‌ها ترسید که جزو گروه نرم افزارهای مخرب و یا تروجان‌ها قرار بگیرند. اولین تحقیق واقعی علمی و آکادمیک بر روی ویروس‌ها توسط فرد کوهن در سال 1983، با نام ویروس که توسط لِن آدلمن ابداع شده بود، انجام شد. بعضاً از کوهن به عنوان «پدر ویروس‌های کامپیوتری» نام برده می‌شود، اما واقعاً ویروس‌هایی بودند که قبل از شروع تحقیقات او تولید شده بودند. ویروس Elk Cloner نوشته شده توسط ریچ اسکرنتا در 1982 در گردش بود و ویروس‌های تولید شده توسط جو دلینگر نیز بین سال‌های 1981 تا 1983 ساخته شده بودند؛ که همه‌ی آن‌ها برای پلتفرم‌های Apple II بودند. برخی منابع یک نقص فنی در Arpanet را در 1980 به عنوان اولین ویروس ذکر می‌کنند، اما آن فقط یک کد قانونی و مجاز بود که اشتباه کار می‌کرد و تنها مسأله‌ای که ایجاد می‌کرد این بود که داده‌ها را در بسته‌های شبکه پخش می‌کرد. ویروس‌های گریگوری بنفورد، تنها به به داستان‌های علمی‌اش ختم نشد. او در 1969 ویروس‌های غیر مخرب‌اش را در جایی که امروزه «آزمایشگاه ملی لیوِرمور لارنس» خوانده می‌شود و در Arpanet اولیه تولید و منتشر کرد ویروس هم مانند هر برنامه کامپیوتری نیاز به محلی برای ذخیره خود دارد. منتهی این محل باید به گونه‌ای باشد که ویروس‌ها را به وصول اهداف خود نزدیکتر کند. همانگونه که قبلاً ذکر شد اکثر ویروس‌ها به طور انگل وار به فایل‌های اجرایی می‌چسبند و آنها را آلوده می‌کنند. اصولاً می‌توان فایل‌ها را به دو گونه کلی «اجرایی» و «غیراجرایی» تقسیم کرد که عموم ویروس‌ها در فایل‌های اجرایی جای گرفته و آنها را آلوده می‌کنند و واقعاً کمتر ویروسی یافت می‌شود که در یک فایل غیراجرایی قرار بگیرد و بتواند از طریق آن تکثیر شود. لازم به ذکر است که بعضی از فایل‌ها را شاید نتوان ذاتاً اجرایی نامید اما چون اینگونه فایل‌ها می‌توانند حاوی قسمت‌هایی اجرایی باشند، لذا آنها را از نوع اجرایی در نظر می‌گیریم. از این نوع فایل‌ها می‌توان به فایل‌های Html و مستندات برنامه‌های اداره اشاره کرد که به ترتیب ممکن است شامل اسکریپت و ماکرو باشند. اسکریپت‌ها و ماکروها قسمت‌هایی اجرایی هستند که در دل این فایل‌ها قرار گرفته و کار خاصی را انجام می‌دهند. در ذیل فهرست پسوندهای رایج فایل‌های اجرایی ارائه شده است و اکثر نرم‌افزارهای ضدویروس در حالت عادی (بدون تنظیمات خاص) این فایل‌ها را ویروس‌یابی می‌کنند (البته در برخی برنامه‌های ضدویروس ممکن است برخی پسوندها حذف یا اضافه شوند) : .com ، .exe ، .dll ، .ovl ، .bin ، .sys ، .dot ، .doc ، .vbe ، .vbs ، .hta ، .htm ، .scr ، .ocx ، .hlp ، .eml بنابراین یکی از اصلی‌ترین میزبان‌های ویروس، فایل‌های اجرایی هستند. از طرف دیگر برخی ویروس‌ها نیز از سکتور راه‌انداز (Boot Sector) و جدول بخش‌بندی دیسک (Master Boot Record یا Partition Table) به عنوان میزبان استفاده می‌کنند. سکتور راه‌انداز واحد راه‌اندازی سیستم‌عامل است که در سکتور شماره صفر دیسکت فلاپی و یا درایوهای منطقی یک دیسک سخت قرار دارد و جدول بخش‌بندی شامل اطلاعات تقسیم‌بندی دیسک سخت می‌باشد که آن نیز در سکتور شماره صفر دیسک سخت قرار دارد. اینگونه ویروس‌ها با قرار گرفتن در یکی از این دو محل، هنگام راه‌اندازی کامپیوتر، اجرا شده و در حافظه سیستم مقیم می‌شوند و تا زمان خاموش کردن کامپیوتر و یا راه‌اندازی دوباره، همانجا مانده و فلاپی‌ها و یا دیسک‌های سخت دیگر را آلوده می‌کنند ویروس همیشه خود را به یک فایل اجرایی (. exe) و یا فایلی که طراحی شده تا با برنامه‌ای خاص باز شود (مثل. doc که همواره با Microsoft Word باز می‌شود) وصل می‌کند. او همیشه برای فعال شدن نیاز به اجرایی شدن برنامه میزبانش دارد و اگر این اتفاق نیفتد، ویروس همیشه خفته خواهد ماند. هنگامی که برنامه میزبان اجرا شود، ویروس هم کار خود را شروع می‌کند. معمولا خللی در اجرای برنامه میزبان به وجود نمی‌آید مگر اینکه ویروی بسیار بد خیم باشد که باعث می‌شود برنامه مثل همیشه اجرا نشود. ویروس‌ها ممکن است برخی مواقع اثرات منفی و نا‌خواسته‌ای داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به گونه‌ای به نرم افزار‌ها آسیب برسانند که دیگر درست اجرا نشوند، قایل‌هایتان را پاک می‌کنند و حتی ممکن است کاری کنند تا کامپیوترتان دچار نقص فنی شده، آهسته کار کند، Crashیا به طور تصادی reboot شود. ویروس‌ها در اشکال مختلف دیگر مثل، کرم، روت کیت‌ها، اسب‌های تروجان، و جاسوس‌ها و تبلیغ‌ها هم خودشان را نشان می‌دهند. اگر چه که این مدل از نرم افزار‌های مخرب متفاوت از ویروس‌های حقیقی رفتار می‌کنند. آنتی ویروس‌ها در هنگام اجرا یا دانلود فایل آسیب دیده می‌توانند ویروس را شناسایی و حذف کنند. معمولا آنتی ویروس‌ها ابتدا محتوای رم و هارد دیسک را کاملا بررسی می‌کنند و سپس آن را با دیتا بیس الگوریتم‌ها و هش‌ها (رشته‌های عددی و متنی) مقایسه می‌کنند و هر کدام که به توعی منحصر به فرد باشد به عنوان ویروس شناسایی می‌شود. این هش‌ها به عنوان امضای ویروس‌ها شناخته شده‌اند. برخی از آنتی ویروس‌ها ممکن است فایلهای باز و حتی فایلهایی که توسط ایمیل هم فرستاده می‌شوند را چک می‌کنند. و نکته مهم اینکه باید برای تشخیص ویروس‌های جدید آنتی ویروس‌ها را مرتبا به روز رسانی کرد. بک آپ گرفتن مرتب از کامپیو‌تر هم می‌توانند روش مناسبی برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات توسط ویروس‌های خطرناک باشد. همانطور که گفته شد تنها پنج درصد از ویروس‌ها دارای اثرات تخریبی هستند و بقیه صرفاً تکثیر می‌شوند. با توجه به این مطلب این پرسش مطرح است که چرا ویروس‌ها به عنوان یک معضل شناخته می‌شوند و باید با آنها مبارزه کرد؟ پاسخ به این پرسش در موارد زیر خلاصه گردیده است: ۱ - بسیاری از ویروس‌ها دارای اثراتی هستند که هرچند تخریبی نمی‌باشد ولی می‌تواند برای کاربر ایجاد مزاحمت کند. مثلاً ممکن است پیغامی نمایش دهد، باعث ریزش حروف صفحه نمایش به پایین شود یا اینکه یک آهنگ پخش نماید. علاوه بر این برخی از ویروس‌ها به علت اشکالات نرم‌افزاری که ناشی از عدم دقت ویروس‌نویس می‌باشد، ممکن است دارای اثراتی غیرقابل پیش‌بینی باشند که گاهی این اثرات می‌توانند تخریبی نیز باشند. از نقطه نظر کاربر اهمیتی ندارد که خسارت ایجاد شده بوسیله یک ویروس، یک کار عمدی پیش‌بینی شده توسط نویسنده ویروس بوده باشد یا یک اشتباه برنامه‌نویسی. ۲ - برخی از ویروس‌ها در حافظه کامپیوتر مقیم شده و از این طریق عملیات تکثیر خود را انجام می‌دهند. این عمل ممکن است به گونه‌ای باشد که جایی برای اجرای برنامه‌های دیگر نماند و یا باعث ایجاد تأخیر یا وقفه در حین عملیات سیستم اعم از اجرای برنامه‌ها و یا راه‌اندازی کامپیوتر گردد. ۳ - فرض کنید که شما یک ویروس بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. بسیار احتمال دارد که این ویروس به صورت غیرعمدی به یک دوست، همکار یا مشتری منتقل شود که این امر ممکن است باعث از بین رفتن اعتماد آنها به شما و شرکت شما شود. ۴ - ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب زیادی وجود دارند که اقدام به سرقت اطلاعات و کلمات عبور کاربر می‌نمایند. بعضی از اینگونه برنامه‌ها با مقیم شدن در حافظه از عباراتی که توسط شما تایپ می‌شود گزارش گرفته و پس از اتصال رایانه شما به اینترنت این اطلاعات را برای مقصد خاصی ارسال می‌کنند. گیرنده این اطلاعات می‌تواند به راحتی از آنها سوء استفاده‌های مختلفی نماید. علاوه بر همه اینها هیچ ویروسی کاملاً بی‌ضرر نیست و در خوشبینانه‌ترین حالت، آنها وقت شما، وقت پردازنده و فضای دیسک شما را تلف می‌کنند. در مورد اثرات تخریبی ویروس‌هایی که آنها را به صورت عمدی انجام می‌دهند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: • تخریب یا حذف برنامه‌ها و اطلاعات بخش‌های مختلف دیسک‌ها. • فرمت کردن دیسک‌ها. • کد کردن اطلاعات و برنامه‌ها. • تخریب اطلاعات حافظه فلش ها. مزاحمت‌های فوق ممکن است به محض فعال شدن ویروس (یعنی قرار گرفتن ویروس در حافظه از طریق اجرای یک برنامه آلوده) و یا در یک تاریخ و زمان خاص و یا حتی با اجرای یک برنامه کاربردی خاص انجام شود. انواع ویروس ها را می توان به گروه های زیر تقسیم بندی کرد : ارائه یک تقسیم‌بندی دقیق از ویروس‌ها کار مشکلی است و می‌توان ویروس‌ها را به روش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد. این روش‌ها می‌تواند بر اساس میزبان ویروس، سیستم‌عاملی که ویروس می‌تواند در آن فعالیت کند، روش آلوده‌سازی فایل و ... باشد. در زیر به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم : تقسیم بندی ویروس‌ها بر اساس مقصد آلوده‌سازی: ۱ - ویروس‌های فایلی (File Viruses) : ویروس‌های فایلی، معمولاً فایل‌های اجرایی را آلوده می‌کنند. فایل‌های آلوده به این نوع از ویروس‌ها اغلب (اما نه همیشه) دارای پسوند .com یا .exe هستند. ۲ - ویروس‌های ماکرو (Macro Viruses) : ویروس‌های ماکرو، مستندات برنامه‌هایی را که از امکان ماکرونویسی پشتیبانی می‌نمایند (مانند MS Word ، MS Excel و...) آلوده می‌کنند. فایل‌های اینگونه برنامه‌ها اجرایی نیستند ولی درون آنها قسمت‌هایی اجرایی به نام «ماکرو» وجود دارد که می‌تواند میزبان مناسبی برای ویروس‌های ماکرو باشد. ۳ - ویروس‌های بوت و پارتیشن سکتوری (Boot Sector and Partition Table Viruses) : اینگونه ویروس‌ها سکتور راه انداز(Boot Sector) هارد دیسک و دیسکت فلاپی یا جدول بخش‌بندی دیسک‌های سخت را آلوده می‌کنند. با راه‌اندازی سیستم از روی دیسکی که به اینگونه ویروس‌ها آلوده شده است، ویروس در حافظه مقیم شده و متعاقباً دیسک‌هایی را که مورد دسترسی قرار گیرند، آلوده می‌کند. ۴ - ویروس‌های اسکریپتی (Script Viruses) : این ویروس‌ها که اسکریپت های نوشته شده به زبان‌های ویژوال بیسیک یا جاوا می‌باشند، تنها در کامپیوترهایی اجرا می‌شوند که بر روی آنها Internet Explorer یا هر مرورگر وب دیگری با توانایی اجرای اسکریپت‌ها، نصب شده باشد و فایل‌های با پسوند .html ، .htm ، .vbs ، .js ، .htt یا .asp را آلوده می‌کنند. ویروس‌ها جدا از تقسیم‌بندی فوق، ممکن است در یک یا چند دسته از دسته‌های زیر نیز قرار بگیرند: • ویروس‌های مقیم در حافظه (Memory Resident Viruses) : اینگونه ویروس‌ها با مقیم شدن در حافظه، هنگام دسترسی به فایل‌های دیگر، آنها را آلوده می‌کنند. • ویروس‌های مخفی‌کار (Stealth Viruses) : اینگونه ویروس‌ها به روش‌های مختلف ردپای خویش را مخفی می‌کنند. به این معنی که فایل‌های آلوده به اینگونه ویروس‌ها به گونه‌ای نشان داده می‌شود که یک فایل غیرآلوده جلوه کند. به عنوان مثال عموم ویروس‌ها پس از آلوده کردن یک فایل، اندازه آن را افزایش می‌دهند و یا گاهی تاریخ و زمان ضبط فایل را عوض می‌کنند. اما ویروس‌های مخفی‌کار می‌توانند با روش‌های خاص و بدون تغییر وضعیت ظاهری، عملیات خویش را انجام دهند. • ویروس‌های کدشده (Encrypting Viruses) : این ویروس‌ها پس از هر بار آلوده‌سازی، با استفاده از شیوه‌های خود رمزی شکل ظاهری خود را تغییر می‌دهند. • ویروس‌های چندشکلی (Polymorphic Viruses) : اینگونه ویروس‌ها با استفاده از الگوریتم‌های خاص، علاوه بر تغییر شکل ظاهری خود، ساختار خود را نیز تغییر می‌دهند به طوریکه ممکن است جای دستورالعمل‌ها و حتی خود دستورالعمل‌ها نیز تغییر کنند. • ویروس‌های فعال‌شونده بر اساس رویداد خاص(Triggered Event Viruses) : ویروس‌هایی هستند که بخشی از عملیات تخریب خود را در ساعت و یا در تاریخ خاص انجام می‌دهند. البته باید توجه داشت که تکثیر و آلوده‌سازی فایل‌ها در تمام اوقات فعال بودن ویروس انجام می‌شود. نشانه های وجود ویروس را می توان به گروه های زیر تقسیم بندی کرد : معمولاً سیستمی که به ویروس آلوده می‌گردد نشانه‌هایی را از خود بروز می‌دهد که با دقت در آنها می‌توان به ویروسی بودن احتمالی سیستم پی برد. بعضی از این نشانه‌ها در زیر آمده است. اما باید دقت داشت که این نشانه‌ها ممکن است در اثر عوامل غیرویروسی نیز ظاهر گردد. اما اگر کامپیوتر بطور عادی کار می‌کرده و ناگهان و بدون هیچگونه دستکاری، این علایم را از خود بروز می‌دهد، احتمال وجود ویروس بیشتر است: ۱ - سیستم در هنگام راه‌اندازی قفل می‌کند و احتمالاً پیغام‌های غیرمعمول روی صفحه ظاهر می‌گردد. ۲ - هنگام اجرای برنامه‌ها پیغام کمبود حافظه ظاهر شده و برنامه اجرا نمی‌گردد. ۳ - در کار پرینتر اختلال ایجاد می‌شود یا بدون هیچگونه فرمان چاپی شروع به کار می‌کند. ۴ - امکان دسترسی به برخی از درایوها وجود ندارد. ۵ - هنگام اجرای فایل‌ها، پیغام File is Damaged یا File is Corrupted نمایش داده می‌شود. ۶ - هنگام اجرای یک فایل، کاراکترها و یا پیغام‌های غیرعادی روی صفحه نمایش ظاهر می‌گردد. ۷ - هنگام کار در محیط‌های گرافیکی، تصاویر به هم می‌ریزد. ۸ - اصوات غیرمعمول یا موزیک از بلندگوهای کامپیوتر پخش می‌شود. ۹ - سیستم هنگام اجرای یک برنامه قفل کرده و حتی گاهی فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+Del نیز نمی‌تواند سیستم را دوباره راه‌اندازی کند. ۱۰ - اطلاعات بخشی از دیسک سخت و یا تمام آن بطور ناگهانی از بین می‌رود یا دیسک سخت ناخواسته فرمت می‌شود. ۱۱ - اندازه فایل‌های اجرایی افزایش می‌یابد. ۱۲ - خواص فایل‌های اجرایی تغییر می‌کند. ۱۳ - سرعت سیستم بطور نامحسوسی کاهش می‌یابد. ۱۴ - اطلاعات Setup کامپیوتر از بین می‌رود. ۱۵ - برنامه‌ها مراجعاتی به دیسکت انجام می‌دهند که قبلاً انجام نمی‌دادند. ۱۶ - کاهش فضای خالی دیسک بدون اینکه فایلی اضافه شده و یا به محتوای فایل‌ها افزوده شده باشد. ۱۷ - نرم‌افزارهای مقیم در حافظه با خطا اجرا شده یا اصلاً اجرا نمی‌شوند. ۱۸ - بعضی برنامه‌ها سعی در برقراری ارتباط با اینترنت را دارند. ۱۹ - هنگام کار با اینترنت مقدار ارسال و دریافت اطلاعات ناخواسته افزایش یافته و سرعت به شدت افت می‌کند. ۲۰ – ایمیل های ناخواسته از روی سیستم ارسال شده و یا دریافت می‌گردد. تهیه و تنظیم : مهندس محمد شیخانی
برچسب‌ها: ویروس کامپیوتری

تاريخ : یکشنبه نهم تیر ۱۳۹۲ | 9:14 | نویسنده : محمد شیخانی |

چراغهاي موجود بر روي مودم ADSL

 :USB  مودم با USB  وصل ميباشد.

:LAN  مودم با LAN  وصل ميباشد.

:ADSL     1- اگر اين چراغ به طور ثابت روشن باشد نشان دهنده وصل شدن به مخابرات ميباشد.

  2-اگر اين چراغ چشمك  بزند مشكل احتمالآ از رانژه خط  و يا  در مسير تلفن بيسيم و يا دو شاخه محافظ برق مشكل دارد.

:ALARM  چنانچه اين چراغ چشمك بزند مشكل يا از دوشاخه برق ميباشد يا اينكه برق زيادي وارد دستگاه ميشود.(شايد usb port برق زيادي وارد سيستم كرده و alarm  بزند)

:ACT  چراغ ترانسفر ديتا ميباشد.

:Power  چراغ روشن و خاموش كردن.

توجه: اگر به يوزر ارور 678 بدهد مودم يا نصب نيست و يا تنظيمات مشكل دارد كه بايد مجددآ چك شود.

توجه: در 2 حالت ميتوان مودم را نصب كرد:

1-    كارت شبكه(در اين حالت احتياج به نصب نيست)

2-    با USB  كه حتمآ بايد با درايور مودم نصب شود.

تذكر: تلفن بيسيم نبايد در مدار باشد و چنانچه بخواهند استفاده كنند بايد از Spliter استفاده كرد.

 

نحوه نصب مودم ADSL

 1. سیم خط تلفن را به پورت Line اسپلیتر وصل نمایید.
2. سیم تلفن دیگر را به پورت ADSL اسپلیتر متصل نمایید و سر دیگر آن را به پورت Line مودم وصل کنید.
3. برای نصب گوشی تلفن باید سیم تلفن گوشی را به پورت Phone مربوط به اسپلیتر متصل نمایید.
4. فیش آداپتور را به Power مودم متصل کنید و آداپتور را به پریز برق وصل نمایید.
5.مودم را روشن نمایید.

 ================================

راهنمای عیب یابی و پشتیبانی خدمات ADSL

 • خط تلفن بوق آزاد ندارد
  مودم ADSL را از مدار خارج کنيد . خط تلفن را بررسی نمایید در صورتي که بوق آزاد شنيده نشد با 117 تماس بگيريد و خرابي تلفن را ثبت كنيد.
  اگر خط تلفن بوق آزاد داشت، کابل تلفن را به پورت Line مربوط به Splitter وصل كنيد و کابل گوشي تلفن را پورت Phone مربوط به Splitter و کابل مودم را به پورت Modem یا ADSL مربوط به Splitter وصل کنيد اگر بوق آزاد نداشت با شماره پشتيباني تماس بگيريد. یعنی شماره شرکتی که اینترنت ADSL را از آن شرکت خریداری کردید.
 • چراغ لينک (Link) یا وضعیت (Status) مودم چشمک زن است (چراغ Link یا Status خاموش است) اين مشکل به دليل برقرار نشدن ارتباط فيزيکي ايجاد مي‌شود، ابتدا بررسي كنيد خط تلفن بوق آزاد داشته باشد، تمام کابل‌ها، سوکت‌ها و قطعات فيزيکي را بررسيي كنيد.
  براي برطرف كردن مشکل، گوشي تلفن، دستگاه نمابر و Caller ID را جدا كنيد و
  مودم را مستقیم به خط تلفن وصل کنيد.
  در صورتي که لينک باز هم ثابت نشد با پشتيباني تماس بگيريد.
 • علامت ضربدر قرمز رنگ بر رويconnection مشاهده مي شود کابل Ethernet شما به صورت فيزيکي قطع شده است، کارت شبکه، کابل متصل به مودم و کارت شبکه، سوکت پشت کامپیوتر و مودم را بررسي كنيد ، و اگر مودم به صورت USB به کامیپوتر متصل است ، مودم را یکبار خاموش و روشن نمایید یا جای USB آن را در پشت کامپیوتر تعویض نمایید.
 • چراغ link مودم شما هنگامي که با تلفن صحبت مي‌کنيد، ثابت است ولي به محض قطع شدن تماس لينک شما چشمک زن مي‌شود (status خاموش مي شود) ممكن است كه پريز تلفن شما مجهز به نويزگير باشد؛ بنابراين ابتدا از وجود برق‌گير (نويزگير) بر روي پريزها اطمينان حاصل كنيد و در صورت وجود آن را خارج كنيد. (اطمینان حاصل نمایید که دو شاخه ضد برق در مدار تلفن وجود ندارد.)
 • تمام LED هاي مودم شما جز POWER خاموش است تمام کابل‌هايي را که به مودمADSL متصل شده است از مودم خارج و آداپتور برق را قطع كنيد. 5 دقيقه مودم را خاموش نگه داريد. آداپتور مودم را دوباره وصل کنيد.
  در زمان نوسان برق، حتما" مودم را خاموش کنيد.
 • نحوه اتصال مودم ADSL به کامپيوتر چگونه است؟ با توجه به نوع مودم اتصال مي‌تواند از طريق usb يا ethernet و يا به هر دو شكل باشد. مودم‌هايي که داراي پورت ethernet هستند، قابليت اتصال به هاب/سوييچ را نيز دارند.
  چنان‌چه اتصال مودم به کامپيوتر از طريق USB برقرار شود، حتما بايد درايور مربوط به مودم را روي کامپيوتر نصب کرد.
  CD مربوط به درايور USB همراه با مودم تحويل داده مي‌شود.

 

 • تنظيمات مربوط به مودم به چه صورت است؟ اکثر مودم‌ها را مي‌توان به 2 صورت تنظيم کرد: pppoe و bridge.
  چنانچه مودم در حالت pppoe قرار گيرد، لازم است تنظيماتي در مودم انجام شود. براي تنظيم مودم حتما با بخش پشتيباني مهران نت تماس بگيريد. در اين حالت پس از تنظيم مودم، فقط کافي‌ست روي ويندوز تنظيمات مربوط بهIP address ، default gatway و DNS را رويlocal area connection مربوط به مودم ADSL انجام داد.
  اگر مودم در حالت bridge قرار گيرد، بايد تنظيماتpppoe روي ويندوز انجام شود. براي اين منظور چنان‌چه سيستم عامل، ويندوز Vista یا XP و ياwindows server 2003 باشد بايد يکbroadband connection(pppoe) به روشي که در ادامه گفته خواهد شد، در ويندوز ساخته شود. در غير اين صورت (در سيستم عامل‌هاي 98، ME و 2000) بايد از نرم افزارهاي ويژه‌اي استفاده کرد
 • تنظيم pppoe روي سيستم عامل ويندوز XP چگونه است؟ براي تنظيم pppeo روي ويندوز xp بايد يک broadband connection (pppoe) به روش زيرساخته شود:
  ابتدا از طريق زير به Network Connection مي‌رويم:
  Start > Settings > Control Panel > Network Connection

  در اين حالت پنجره زير باز مي‌گردد:

 
در اين وضعيت با انتخاب گزينه Create a New Connection پنجره زير باز مي‌شود:

 


در اين حالت با انتخاب گزينه Next به صفحه بعد وارد خواهيم شد:

 


در اين صفحه بايد گزينه Connect to the Internet را انتخاب كنيد و كليد NEXT را كليك كنيد. بلافاصله پنجره زير باز خواهد شد. با انتخاب گزينه دوم "Set up my connection manually" شما قادر خواهيد بود تا در مراحل بعد pppoe را تنظيم كنيد.

 
با توجه به صفحه جديد مي‌توانيد گزينه مربوط به pppoe را پيدا و آن را تنظيم كنيد. در اين صفحه نيز انتخاب دوم مورد نظر است. "Connect using a broadband connection that requires a user name and password"

 
 
سپس گزينه Next را انتخاب كنيد تا صفحه بعدي باز شود.

 
در اين صفحه شما بايد يک نام براي کانکشن خود انتخاب كنيد.

 
پس از وارد كردن اسم و كليك كردن بر روي Next صفحه بالا که براي ورود شناسه و رمز عبور کاربر طراحي شده است باز مي‌شود. در اين قسمت شما بايد Username (شناسه کاربري) و  Password (كلمه عبور) را مطابق با آنچه در هنگام نصب به شما تحويل داده شده است، وارد كنيد. در اين صفحه  دو گزينه وجود دارد که انتخاب هر دو توصيه مي‌شود.
گزينه اول: با انتخاب اين گزينه کانکشن ساخته شده براي Windows User فعلي، براي Userهاي ديگر ويندوز اين دستگاه نيز قابل اجرا مي‌شود.
گزينه دوم:  براي تعيين آن است که اين کانکشن،کانکشن اصلي ويندوز براي اتصال به اينترنت باشد يا خير.
سپس بر روي گزينه‌ي Next كليك كنيد. در صفحه جديد بر روي finish کليک کنيد.

  

 • اسپليتر چيست و چرا بايد از آن استفاده کرد؟ اسپليتر ابزاري‌ست براي جدا کردن voiceو data از يکديگر. از نظر فيزيکي قطعه‌اي‌ست کوچک با يک ورودي براي خط تلفن و دو خروجي براي گوشي تلفن ومودم ADSL.
  همان‌طور که مي‌دانيد يکي از مزاياي سرويس ADSL استفاده هم‌زمان از اينترنت و تلفن است. براي جلوگيري از اختلال در دو سرويس (اينترنت و تلفن) نبايد دستگاه‌هاي جانبي (تلفن، فکس و ...) به صورت مستقيم بر روي خط تلفن قرار گيرند. (اين بدان معناست که براي استفاده از هر دستگاهي که قرار است به صورت مستقيم بر روي خط وصل باشد، يک اسپيليتر نياز است.)
  اسپليتر مي‌تواند از اختلالات جانبي مانند نويز و قطع و وصلي تلفن و اينترنت جلوگيري کند.
  s توجه:
  براي اتصال بعضي از مودم‌ها افزون بر اتصال اسپليتر به ديگر خط‌ها، به مودم نيز بايد اسپليتر وصل شود.
 • تاثيرات نويز روي سرويس ADSL2+ چگونه است؟وجود نويز يکي از عواملي است که برروي خط ADSL اختلال ايجاد مي کنند وباعث بروز مشکلات متعدد مي‌شود.
  در سرويس ADSL نويز به دو صورت وجود دارد:
  - نويز به صورت شنيداري بر روي بوق خط تلفن.

  - نويز برروي خط ADSL که موجب افت کيفيت سرويس مي‌شود.

 • براي برطرف شدن نويز به صورت شنيداري برروي خط تلفن راهکاري ساده وجود دارد وآن استفاده از اسپليتر (جدا کننده voice از data) است. نصب اين ابزار بسيار ساده است و با استفاده از آن مي‌توان، نويز موجود بر روي خط را برطرف کرد .
  درباره‌ي مورد دوم بايد به اين نکته اشاره کرد که سيستم‌ها و دستگاه‌هايي وجود دارند که برروي سرويس اينترنت اختلالاتي ايجاد مي‌کنند و از کيفيت سرعت اينترنت مي‌کاهند. برخي از عوامل ايجاد نويز عبارت‌اند از:
  - کليه دستگاه‌هاي برقي (اين دستگاه‌ها ممكن است بر روي ADSLاخلال ايجاد کنند)
  - وجود تلفن بي‌سيم، کالر آي دي و فکس بر روي خط رانژه
  - سيم‌کشي نامناسب و کنار هم قرار گرفتن سيم تلفن با سيم‌هاي برق
  - نزديکي موبايل به مودم
  مشترکان مي‌توانند با تماس با واحد پشتيباني اطلاعات دقيقي درباره‌ي نويز خط خود به دست آورند.

 

 • علل قطعي‌هاي مکرر اينترنت ADSL چيست؟ قطع شدن سرويس به صورت پي در پي از دو عامل اصلي ناشي مي‌شود:
  - وجود نويز برروي خط مي‌تواند اختلالاتي را بر روي اينترنت ADSL به وجود بياورد که اين مساله مي‌تواند در مخابرات و يا در محل مشترک باشد. نسبت سيگنال به نويز بايد استاندارد و مناسب باشد.
  گفتني‌ست نويزها واختلالات موقتي ممکن است قطعي پي در پي را به همراه داشته باشند.
  - وجود ويروس بر روي کامپيوتر و يا شبکه مشترک مي‌تواند موجب به وجود آمدن اين مشکل شود. ويروس مي‌تواند عواملي مانند ارسال/دريافت بي‌‌دليل ديتا و در نتيجه اشغال شدن پهناي باند، قطع و وصل شدن مکرر و مشکلات ديگر شود. يکي از راه‌هاي تشخيص ويروس در هنگام استفاده از اينترنت استفاده از دستور netstat-on است. اين دستور بايد در محيط command prompt اجرا شود.
  توجه:
  برنامه‌هايp2p از سرورهاي شخصي افرادي که در آن شبکه عضو هستند، استفاده مي‌کند و ممکن است در همان زمان فردي از همان شبکه در حال برداشت اطلاعات از رايانه شما باشد. به همين دليل موجب مي شود که کيفيت سرويس اينترنت کاهش يابد.
  بنابراين سرعت سرويس هرگز با اين گونه برنامه‌ها (جانبی) سنجيده نمي‌شود.
 • اختلالات تلفن بر روي ADSL به چه دليل است؟ از آن جا كه در تکنولوژيADSL، صدا و ديتا به صورت اشتراکي بر روي يك كانال، يعني زوج سيم مسي انتقال داده مي‌شوند، اگر شرايط لازم براي استفاده‌ي هم‌زمان برقرار نباشد، مي‌توانند بر روي يکديگر اثر منفي بگذارند.
  دراغلب موارد چنين مشکلاتي، به دليل رعايت نكردن استانداردهاي لازم در اتصال اسپليتر به خط، گوشي و يا مودم است و يا ممکن است اسپليتر خراب شده باشد.
  براي مشخص شدن مشکل، پيشنهاد مي‌شود بر روي خطي که ADSLروي آن راه‌اندازي شده است، فقط مودم ADSL قرار گيرد، تمامي گوشي‌ها و اسپليترهاي موجود روي اين خط جدا شوند و اينترنت تست شود.
  در صورت درست بودن سرويس، به کمک يک گوشي، اسپليترها يکي يکي چک شوند. معمولا با اين تست مي‌توان اسپليتر خراب را پيدا کرد.
  همچنين استفاده از گوشي‌ها و يا دستگاه‌هاي متعدد بر روي خطي که ADSLاز آن گرفته شده، ممکن است اختلالات اين چنيني به وجود بياورد. پيشنهاد مي‌شود از خط ADSLاستفاده‌هاي جانبي زياد صورت نگيرد.
 • هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطايError691 گرفته مي‌شود. اين خطا هنگامي که username & password اشتباه درج شود، رخ مي‌دهد. در اين شرايط پيشنهاد مي‌شود که مشترک کانکشن pppoe روي ويندوز را دوباره بسازد وusername/password خود را مطابق آنچه در هنگام نصب تحويل داده شده، وارد کند. اگر به نتيجه دلخواه دست نيافتيد، با پشتيباني تماس بگيريد.
 • هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطاي Error678 گرفته مي‌شود. برخي از عواملي که ممکن است سبب بروز اين مشکل شود عبارت‌اند از:
  - تنظيم هم‌زمان pppoeروي مودم و ويندوز. (هنگامي که pppoe روي مودم تنظيم شده باشد و كانکشن pppoe بخواهد برروي ويندوز نيز تنظيم شود)
  - نصب نشدن صحيح درايور مودم در حالتي که مودم از طريق usb به کامپيوتر وصل شود.
  - تنظيمات اشتباه مودم مانند VPI/VCI.
  - وصل نبودن خط تلفن به پورتline مودم.
  - بروز قطعي در ديتاي مرکز ارايه دهنده‌ي سرويس ADSL نيز مي‌تواند موجب بروز اين مشکل شود. در اين حالت مشترک نبايد به تنظيمات اينترنت دست بزند و تا رفع مشکل بايد منتظر بماند. درصورت رفع نشدن مشکل حتما با پشتيباني شرکت تماس بگيريد.
 • مودم connect است اما هيچ گونه send/receive انجام نمي‌شود. تمام کابل‌هايي را که به مودم ADSL متصل شده است از مودم خارج و آداپتور برق را قطع كنيد. 5 دقيقه مودم را خاموش نگه داريد. آداپتور مودم را دوباره وصل کنيد. در زمان نوسان برق، حتما مودم را خاموش کنيد.

برچسب‌ها: آموزش نصب ADSL, خطاهای مودم

تاريخ : دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 18:51 | نویسنده : محمد شیخانی |
آیا تا به حال با مشکل کمبود رم کامپیوتر برای اجرای یک نرم افزار مواجه شده اید؟ همانطور که می دانید اضافه شدن RAM باعث بهبود سرعت و کارایی یک سیستم می گردد و بیشتر کاربران در گذشته آرزو داشتند که حافظه رم آن ها به اندازه فضای هارد دیسک یا فلش مموری زیاد بود ولی امروزه این کار یک آرزو نیست. این برنامه شما را از مشکلات کمبود حافظه و سرعت حافظه رم همچنین مدیریت ضعیف ویندوز برای مدیریت حافظه کش می رهاند.
در ویندوز ویستا امکانی با نام ReadyBoost وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا از فلش مموری ها به عنوان یک RAM اضافی استفاده کنید و بتوانید کارایی سیستم خود را افزایش دهید. ولی چنین امکانی در ویندوز XP وجود ندارد و کاربران از این مورد بسیار گله مند بودند تا اینکه نرم افزار جالب eBoostr به بازار ارایه گشت.

نرم افزار eBoostr Professional که آخرین نسخه این نرم افزار افزایش حافظه رم برای سیستم های 32 بیتی 64 بیتی و 86 بیتی می باشد به شما این امکان را می دهد تا از یک فلش یا حفظه جانبی به عنوان Cache یا حافظه پنهان استفاده کنید که باعث بهبود سرعت سیستم عامل شما خواهد بود. این مسئله کمبود حافظه رم کامپیوتر برای کاربرانی که با نرم افزار های سنگین همانند فتوشاپ، اتوکد، آفیس و ... کار می کنند بسیار کارایی دارد که با وجود یک حافظه اضافی به راحتی قادرند با سایر نرم افزار ها با سرعت بالا کار کنند. این نرم افزار افزایش رم کامپیوتر جالب می تواند از طریق تمام راههای اتصال فلش مموری از جمله USB sticks, CompactFlash, SD, MMC , xD cards کار کرده و کارایی خود را نشان دهد.

قابلیت ها و امکانات اصلی نرم افزار eBoostr PRO 4 

  * اضافه کردن فضایی به عنوان Cache برای افزایش سرعت و کارایی سیستم

    * امکان اتصال فلش مموری از طریق USB sticks, CompactFlash, SD, MMC , xD cards
    * امکان استفاده از 4 دستگاه مموری به عنوان حافظه همزمان
    * اندازه کش برای هر دستگاه 4 گیگابایت و برای فرمت NTFS نا محدود
    * بهتر کردن اجرا و سرعت سیستم عامل حتی ویندوز سون و ویستا
    * امکان کار هم زمان با برنامه های سنگین و سایر نرم افزار ها با افزایش Ram
    * محیط کاربری ساده و بسیار کاربردی با امکانات بالا
    * سازگاری با ویندوز Windows 7 (32bit/64bit), Vista (32bit/64bit), XP (32bit/64bit), Server 2008 (32bit/64bit), Server 2003 (32bit/64bit)

لینک دانلود :

http://www.4shared.com/file/vAuyumJ7/eBooste_pro_4.html
تاريخ : جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ | 22:25 | نویسنده : محمد شیخانی |
یاهو مسنجر
۱)چگونه جلوي آي دي خود در مسنجر آبي تايپ کنيم
۲)چگونه بفهميم آي دي مورد نظر تو کدوم رومه؟
۳)چگونه آي دي خود را از هکر پس بگيريم
۴)يک راه براي بدست آوردن پسورد آي دي
۵)هرگز بوت نشويد
۶)ساخت آي دي مجازي
۷)چگونه بفهميم طرف online هست يا نه؟
۸)آيا طرف مقابل شما در هنگام چت در ياهو شما رو Add کرده يا نه؟
۸)عوض کردن پسورد در ياهو

 

چگونه جلوي آي دي خود در مسنجر آبي تايپ کنيم
shift+1 گرفته و در آخر alt+0160 براي اين کار نوشته خود را تايپ کرده بعد . نکته:بايد 0160 را از سمت راست کيبورد و 1 را از عدد هاي بالاي کيبورد نوشته. مثال: zendegi+(alt+0160)+shift+1 ! zendegi که ميشود

چگونه بفهميم آي دي مورد نظر تو کدوم رومه؟
هنگام PM با فرد مورد نظر منوي فايل رو باز كنيد و Go To Chat User...رو انتخاب كنيد.بعد از دادن idمورد نظر و زدن okوارد رومي ميشويد كه فرد مورد نظرتون اونجاست.ميتونيد از طريق منوي پايين رو كه كنار id خودتون از طريق يكidديگه كه طرف نميشناسه وارد بشيد كه طرف نفهمه شما وارد شديد.(درست كردن چند تا id مجازي رو هم ياد دادم)

چگونه آي دي خود را از هکر پس بگيريم
اگه يه كم حواستون جمع باشه هيچ وقت آي دي تونو از دست نميديد اونم خيلي ساده است و اگه ايديتون هك شده ميتونيد همين حالا پسوردشو پيدا كنيد كه بستگي به حواس جمعي خودتون داره همان طور كه ميدونيد در هنگام گرفتن اي دي از شما سوالاتي ميشه از جمله zip code secret guestion country و تاريخ تولد حالا اگه شما موقع ثبت نام اينارو يادتون بمونه اگه حتي كسي پسوردتونو پيدا كنه و عوض كنه شما كافيه به mail.yahoo.com بريد و روي forget password كليك كنيد كه همون سوالاتي كه در بالا به اونا اشاره شد ازتون ميپرسه جواب بديد بعد خود ياهوو پسورد ايدي شما رو عوض ميكنه و پسورد جديدي بهتون ميده
يک راه براي بدست آوردن پسورد آي دي
اگر کسي در yahoo messenger ,يک بار ID ,PASSWORD خود را درست وارد کند و بعد sing out و يا disconnect کند وبعد messenger را نبندد مي توان password او را از registry همان computer مي توان به دست آورد پس براي اين کار:
:ابتدا وارد start و بعد وارد run شويد. :سپس در صفحه اي که باز مي شود تايپ کنيد:regedit و سپس enter را زده.
:بعد که وارد registry شديم adress هاي زير را دنبال کنيد:
HKEY_CURRENT_USER
Software
Yahoo
Pager
و بعد در پنجره سمت راست بر روي گزينه Save Password دو بار کليک کنيد
و در صفحه اي که باز ميشود 0 را به 100 تغيير دهيد در اين صورت
password و id کسي که قبلاٌ وارد شده در در messenger ميماند سپس وارد yahoo
messenger شويد و بعد واردlogin شويد و با کمال تعجب خواهيد ديد
که .....
اخر کار دو باره 100 را به0 تغيير بديد
جستجو از طريق پروفايل ميخوام يه روش Yahoo search هم يادتون بدم که ميتونيد پروفايلها رو باش سرچ کنيد. ميتونيد بر حسب اسم - فاميل - شهر - کشور - سن - وضعيت تاهل سرچ کنيد. البته يکيشونو که بزنيد کافيه (مثلا فقط سن). براي ديدن اين صفحه بريد توي سايت
http://members.yahoo.com/ يا مستقيما اينجارو کليک کنيد.
هرگز بوت نشويد
نترسيد و راحتر چت کنيد ! کدهايي که شمارو بوت مي کنن فيلتر کنيد خوب براي اين کار به شاخه C:Program FilesYahoo!Messengerfilter1.txt برويد و فايل filter1.txt را باز کنيد و در خط کدهاي زير وارد کنيد ,url,onLoad=,که در بعضي سيستم ها بايد با يک , و يک فاصله بعد از اين کارکتر اين کار رو بکنيد ! با اين کار شما بوتر هارو غير فعال مي کنيد
ساخت آي دي مجازي
از منوهاي ياهو مسنجر loginرا زده و my profileرا باز كنيد.سپس creat/edit my profileرا بزنيد. احتمالا از شما id و passwordخواسته خواهد شد.بعد از دادن آن وارد صفحه ساخت آي دي خواهيد شد.creat new public profileرا بزنيد.در اينجا شما ميتوانيد idمجازي خود را درست کنيد .بعد از اينكه idشما قبول شد وارد my yahooميشويد اين به معني ميده كه id شما مورد تائيد قرار گرفته. دوباره به صفحه اول باز گرديد.اندفه خواهيد ديد كه دو idداريد.اگر اينطور نيست refreshرو بزنيد.شما مي تونيد تا 6 id به اين ترتيب بسازيد.جلوي idاصلي شما Default*نوشته شده.ميتوانيد يك id ديگر از بين idها رو به عنوان اصلي انتخاب كنيد براي اين كار Make Default را كه جلوي id است کليک کنيد . پس از پايان كار finish editigرو بزنيد.اكنون شما ميتوانيد با تمام اين اي دي ها وارد روم ها شويد. يا در يك لحظه با چند تا از انها با فرد مورد نظرتون چت بزنيد.
چگونه بفهميم طرف online هست يا نه؟
يه کار جالب يادتون مي دم براي مطمئن شدن از اينکه طرف مورد نظر Invisible است? يا اين که اصلا Online نيست (مربوط به ياهو مسنجر) اين سوال بسياري از افراد است که نمي دونند دوستشان واقعا آنلاين است يا نه... من از اينجا از تمام کساني که هميشه به حالت مخفي (Invisible) مي آيند روي خط معذرت مي خواهم چون از اين به بعد اين کار معني ندارد و بايد همه به حالت آشکار روي مسنجر ظاهر شوند... خب حرف زدن بسه ! کار رو شروع مي کنيم : ----------شروع کار: روي دوست مورد نظر کليک راست را بزنيد تا منوي مربوط به او ظاهر شود از منوي باز شده گزينه Invite to Conferance (املايش را مطمئن نيستم؛ يک چيزي تو همين مايه هاست! ) حال چه طرف مورد نظر باشد چه نباشد? پيغامي مبني بر اينکه آيا مايل است توي کنفرانسي که شما او را دعوت کرده ايد? شرکت کند يا خير... مسلما او يا قبول ميکند يا نه... در هر صورت به اين پيغام جواب مي دهد و به هيچ وجه نمي تواند از گير اين سوال در برود ! اين همان چيزي است که شما مي خواهيد ! حال پنجره اي که براي شما باز شده ? منتظر جواب طرف مي شود تا به شما اطلاع دهد... اگر دوست شما به سوال جواب مثبت بدهد (که بعيد مي دانم) وارد کنفرانس شما و شما او را در ليست کساني که در روم (Room) مي شوند ميبينيد و قضيه به طور مسالمت آميز تمام مي شود... اما اگر جواب رد بدهد? در پنجره باز شده براي شما عبارتي مشابه : nima_bandar2000 is denyed your conferance ! Thanks But No Thanks مي آيد... البته مشابه اين است چون من دقيقا مطمئن نيستم کاملا همين عبارت ظاهر شود... در اينجا ID من را شما ملاحظه مي کنيد... اما وقتي شما آزمايش کنيد ID دوست شما در آنجا ظاهر مي شود... خب حالا از اين پيام متوجه مي شويد که طرف آنلاينه اما دعوت شما را نپذيرفته.... اما حالا بگم که ممکنه طرف آنلاين نباشه؛ در اين حالت پيام زير ظاهر مي شود : nima_bandar2000 is not available
آيا طرف مقابل شما در هنگام چت در ياهو شما رو Add کرده يا نه؟
اگه خواستين بفهمين کسي که باهاش چت مي کنين شما رو تو ليستش داره يا نه، به بالاي صفحه چتتون نيگاه کنين! اگر بين ID ايش و کلمه ي Instant Message دو تا دونه خط بودش يعني يه چيزي مثله: 
nima_bandar2000 -- Instant Message يعني طرف شما رو تو ليستش داره،‌ و اگر يدونه خط بود يعني نداره: nima_bandar2000- Instant Message بايد آنلاين باشه طرف ها!!!
عوض کردن پسورد در ياهو
براي عوض کردن رمز عبورمراحل زير را انجام مي دهيم: 1-رفتن به سايت اصلي ياهو
http://www.yahoo.com/ 2-به سايت ياهو وارد مي شويم در سمت چپ اين سايت لينکهايي به رنگ آبي وجود دارد روي کلمه My yahoo کليک مي کنيم. 3-بعد از اينکه وارد اين صفحه شديم در قسمت چپ صفحه ID و Password فعلي را وارد ميکنيم و بر روي sing in کليک مي کنيم 4- در بالاي صفحه اي که مي آيد روي گزينه Account Info کليک مي کنيتاريخ : جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ | 22:17 | نویسنده : محمد شیخانی |
ایجاد سیستم یکپارچه امنیتی :

با رعایت همه نکات زیر امنیت سیستم شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت :

1 ) Active نمودن ویندوز به منظور به روز رسانی ودریافت ونصب خودکار آخرین سرویس پک ها .
دقت کنید مسئله بالا از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است ولی کسی به آن توجه ندارد انشاءاله بزودی و بطور مفصل چگونگی اکتیو و آپدیت کردن ویندوز را بطور کامل توضیح خواهیم داد .

2 ) تهیه Backup از فایلها و برنامه های حساس ( در موارد خاص تهیه پشتیبان در چند Hard Disk به صورت لحظه به لحظه و آنی )

3 ) استفاده از برنامه های AUTO RECOVER - این قبیل برنامه ها در صورت صدمه دیدن ویندوز و یا پاک شدن فایلها قادر به بازگرداندن اطلاعات و بازگشت به حالت قبل هستند.

4 ) استفاده از آنتی ویروس AntiVirus وSpy Sweeper و فايروال مناسب و قوی و از آن مهمتر UPDATE روزانه و مرتب آنها
داشتن آخرین نسخه آنتی ویروس موجود در بازار قادر به حل مشکل شما نیست . عمده مشکلات را ویروسهای جدید ایجاد میکنند و تنها راه شناسائی و از بین بردن آنها آپدیت روزانه آنتی ویروس میباشد .

4 ) استفاده از ویرژال درایو ( Virtual Drive ) - ویرژال درایو قادر است اطلاعات شما را از خرابی و صدمات ویروس همچنین سرقت اطلاعات تا حدود زیادی ایمن نگاه دارد زیرا در این حالت اطلاعات کد گذاری ( Encrypt ) شده و به صورت غیر مستقیم روی هارد ذخیره می گردند ( نکته : هرگز از برنامه هایی چون Folder Guard و ... استفاده نکنید چون این برنامه ها تا زمان فعال بودن سیستم عامل امنیت فایلهای امنیت شما را به صورت نسبی حفظ می کنند) پس همواره جز درایو سیستم عامل کل هارد دیسک را به صورت یک جا به یک یا چند درایو مجازی تبدیل کنید .

5 ) همواره پسورد های خود را تغییر دهید و همه نکات امنیتی را در انتخاب پسورد رعایت کنید .

6 ) استفاده از حساب کاربری GUEST

7 ) استفاده از Screen Lock , Security Administrator و ... جهت ایجاد محدودیت های بیشتر در ویندوز

8 ) استفاده از اکتیو کارت ( Active Card ) جهت اجازه دسترسی به اطلاعات حساس

9 ) تبدیل فایل سیستم به NTFS

10 ) کنترل PROSSES و ایجاد TASK LIST همچنین محدود سازی کاربران در ایجاد و حذف TASK ها

11 ) بالا بردن امنیت در Internet Explorer

12 ) استفاده از برنامه های Auto-Protect و System Works قوی برای چک کردن سیستم مانند Norton System Works

مراحل ایجاد و حفظ امنیت در سیستم به صورت فهرست وار بیان گردید پیاده سازی تمامی مراحل فوق نیاز به تخصص و تبحر دارد و برای کاربران عادی و غیر حرفه ای قطعا غیر ممکن است .تاريخ : جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ | 22:14 | نویسنده : محمد شیخانی |

همانطور که می دانید برای تقسیم کردن هارددیسک به درایوهای مختلف با حجم های مختلف عملی انجام می گیرد به نام  پارتیشن بندی. این عمل را می توان توسط نرم افزار های مختلفی انجام داد. اما خود ویندوز 7 قابلیتی دارد که توسط آن می توانید بدون نیاز به نرم افزار خاصی و از داخل خود ویندوز عمل پارتیشن بندی را انجام دهید. علاوه بر این توسط این امکان ویندوز 7 می توانید نام درایوهای هارددیسک را تغییر دهید.

دقت داشته باشید که برای پارتیشن بندی می توانید تمامی درایو ها به جز درایو ویندوز را تغییر دهید.بهتر است برای پارتیشن بندی درایوی که ویندوز در آن نصب است، در زمان نصب ویندوز این کار را انجام دهید.در خاطر داشته باشید که حتما اطلاعات حساس خود را در درایو دیگری کپی کنید چراکه که ممکن است در طی مراحل اطلاعات درایوی که در حال تقسیم بندی آن هستید از بین برود.

برای انجام پارتیشن بندی مراحل ذیل را انجام دهید:

1- وارد Control Panel شده و مطابق تصویر از سمت راست روی گزینه Category کلیک کنید.

2- از لیستی که باز می شود گزینه Large icons را انتخاب نمائید.

3 - گزینه Administrative Tools را باز کنید.

4 - گزینه Computer Management را باز کنید.

5- گزینه Storage را باز کنید.

6- گزینه (Disk Management (Local را باز کنید.

7 - حال درایوی را که قصد دارید تا آن را قطعه بندی کنید اتنخاب کرده و روی آن راست-کلیک کرده و گزینه shrink volume را انتخاب کنید.با انتخاب این گزینه اطلاعات موجود در درایو از بین نمی رود و می توانید تا حجمی که درایو انتخابی فضای خالی دارد از آن جدا کنید و درایو جدیدی بسازید.
* اگر می خواهید کلا درایو را پاک کنید و تمامی فضای آن را به درایوهای مختلف تقسیم بندی کنید به جای انتخاب گزینه shrink volume می توانید گزینه Delete Volume را انتخاب کنید و سپس روی درایو که پاک کرده اید
راست-کلیک کنید و گزینه New Sipmle Volume را انتخاب کنید و بقیه مراحل را از مرحله شماره 12 به بعد انجام دهید.دقت داشته باشید که مبنای این آموزش بر اساس انتخاب گزینه Shrink Volume می باشد.

8 - حجمی که قصد دارید تا به درایو جدید اختصاص دهید را در کادر مشخص شده به MB وارد کنید.دقت داشته باشید هر 1024 مگابایت برابر با 1 گیگابایت می باشد.می توانید برای اینکه حجم درایو جدید دقیق ساخته شود عددی که می خواهید به درایو جدید اختصاص دهید در 1024 ضرب کنید و در این کادر بنویسید.
ما در اینجا قصد داریم تا درایوی با ظرفیت 34 گیگابایت بسازیم.بنابراین عدد 35000 مگابایت را وارد می کنیم.

9 - کلید Shrink را بزنید.

10 - همانطور که مشاهده می فرمائید درایو جدید با ظرفیت 34 گیگابایت ساخته شده است.برای اینکه آن را فرمت و قابل استفاده کنیم،روی آن راست کلیک کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب می کنیم.

11- کلید Next را بزنید.

12 - مجدد کلید Next را بزنید.

13- نام درایوی که قرار است ساخته شود را انخاب کنید.
14- کلید Next را بزنید.


15- گزینه Perform a quick format را انتخاب کنید.
16- کلید Next را بزنید.

17 - در نهایت کلید Finish را بزنید تا عملیات فرمت آغاز شود.

- اکنون درایو جدید با حجم 34 گیگابایت ساخته شده است و آماده استفاده است.ادامه مراحل برای افرادی است که قصد دارند تا نام درایوها را تغییر دهند تا بتوانند به آنها نظم ببخشند.
به طور مثال در همین آموزشی که تهییه شده است درایوهای هارددیسک به ترتیب عبارتند از C  و DوG.اگر دقت کنید متوجه می شوید در بین این نام ها ،نام E به درایو DVD ROM اختصاص داده شده و ترتیب حروفی درایوهای هارددیسک به هم خورده است.بنا براین مراحل 18 به بعد را انجام می دهیم تا ترتیب درایوهای هارددیسک را مرتب کنیم و به صورت C و DوE  درآوریم و نام درایو DVD-ROM را بعد از آنها قرار دهیم.

18 - بر روی نام درایو DVD-ROM راست-کلیک کرده و گزینه Change Drive Letter and Patchs… را انتخاب می کنیم.

19 - کلید Change… را بزنید.

20 - حرف J را انتخاب کنید تا حرف E آزاد شود.

21 - کلید OK را انتخاب نمائید.

22-در جواب پیغام ظاهر شده کلید Yes را بزنید.

23 - بر روی نام درایوی که قصد تغییر دادن نام آن را دارید راست کلیک کرده( ما در اینجا قصد داریم نام درایو G را به E تغییر دهیم تا درایوها به ترتیب نام  Cو DوE قرار گیرند  تا درایو DVD-ROM بعد از آنها قرار گیرد ) و گزینه Change Drive Letter and Patchs… را انتخاب کنید.

24 - کلید Change… را انتخاب نمائید.

25 - حرف E را انتخاب کنید و در نهایت روی کلید OK کلیک کنید.

- همانطور که مشاهده می فرمائید نام درایو مورد نظر به E تغییر یافت و ترتیب قرار گیری درایوهای هارددیسک اصلاح شد.تاريخ : جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ | 22:13 | نویسنده : محمد شیخانی |

روشهای اول:

آنتی ویروس نود۳۲ یک آنتی ویروس بسیار محبوب در بین کاربران ایرانی است زیرا طریقه کار با آن بسیار آسان بوده و پیچیدگی های سایر آنتی ویروس ها را ندارد و ضمنا آپدیت کردن آن بسیار آسان می باشد.به طور کلی آپدیت کردن این آنتی ویروس به سه روش کلی زیر صورت می گیرد:

 ۱-آپدیت کردن به روش آنلاین(روش معمول و با داشتن یوزر پسورد معتبر)

۲-آپدیت کردن بصورت آفلاین(دانلود فایل های آپدیت از طریق اینترنت و سپس آپدیت کردن آنتی ویروس بدون داشتن یوزر پسورد)

۳-و اما روش سوم که بسیاری از کاربران از آن بی اطلاع بوده و قصد دارم در این پست به این آموزش بپردازم.

 فرض می کنیم شما از آنتی ویروس نود استفاده می کنید و مدتهاست که آن را آپدیت نکرده اید.اگر از اینترنت کم سرعت استفاده می کنید می دانید که یکی دو ساعت طول خواهد کشید که نرم افزار شما آپدیت شود.راه دیگر آن است که به یک کافی نت مراجعه کرده و با سرعت بیشتری نسبت به سرعت اینترنت دایال آپ منزلتان فایل های آپدیت آفلاین را از اینترنت دریافت نمایید که این کار هم وقت گیر خواهد بود.

واما روشی که بسیار از دو روش بالا سریعتر و کارآمدتر می باشد این است که شما می توانید به کمک یک آنتی ویروس آپدیت که روی یک سیستم دیگر نصب است(سیستم کافی نت یا دوستانتان یا ...)براحتی و در عرض چند ثانیه آنتی ویروس خود را به روز رسانی نمایید.

ابتدا باید این را بدانید که ورژن آنتی ویروس شما چیست؟(آنتی ویروس یا اسمارت سکیوریتی)زیرا روش آپدیت در ورژن Smart security كمي متفاوت خواهد بود.براي دانستن اين موضوع نشانگر موس خود را روي آيكون نود(كنار ساعت ويندوز)نگه داشته تا بتوانید ورژن و تاریخ آخرین آپدیت آنتی ویروس خود را مشاهده کنید.

در کامپیوتری که آنتی ویروس آن به روز است به محل پوشه نصب برنامه مراجعه کنید.از بین فایل های موجود فایل هایی که با نام em شروع می شوند را انتخاب کرده و در فلش مموریتون کپی کنید.(توجه داشته باشید که آیکون این فایل ها بسته به نرم افزارهایی که روی آن سیستم نصب است ممکن است با یک سیستم دیگر متفاوت باشد)

گفتم که آپدیت کردن آنتی ویروس و اسمارت سکیوریتی یه کم با هم فرق داره.فرقش از اینجا به بعده.اگه شما از آنتی ویروس استفاده می کنید فقط کافیه روی آیکون برنامه در taskbar راست کلیک کرده و آنتی ویروستون رو disable کنید و سپس فایل های آپدیت را در پوشه محل نصب برنامه کپی کنید(موقع paste کردن فایل ها پنجره ای مبنی بر این که این فایل ها از قبل بر روی سیستم وجود دارند مشاهده خواهید کرد.باید فایل های آپدیت را جایگزین فایل های قبلی کرد تا آپدیت انجام گیرد.)

حال کامپیوتر خود را ریستارت کنید.مشاهده خواهید کرد که پنجره ای مبنی بر آپدیت شدن نود برای شما به نمایش در میاد.

اما اگر مثل من از ورژن اسمارت سکیوریتی استفاده می کنید باید موقع بالا آمدن ویندوز کلید F8 را بزنید و با کلیدهای جهتی کیبورد از گزینه های موجود حالت Safe mode را انتخاب کرده و کلید اینتر را زده و منتظر بمانید تا ویندوز در این حالت بالا بیاید.

سپس به پوشه محل نصب آنتی ویروستان رفته و فایل های آپدیت را که کپی کرده اید در آن Paste کرده و سیستم خود را ریستارت کنید.خواهید دید که بعد از بالا آمدن ویندوز پیغام آپدیت شدن آنتی ویروس برای شما به نمایش در می آید.

*نکته یک:در ورژن اسمارت سکیورتی و در حالت عادی بالا آمدن ویندوز حتی با غیر فعال کردن آنتی ویروس نمی توان فایل های آپدیت را در پوشه نصب برنامه کپی کرد و برای این کار حتما باید از حالت Safe mode استفاده کرد.

*نکته دو:اگر موقع راست کلیک کردن روی آیکون برنامه گزینه disable برای شما نمایش داده نشد به این معناست که حالت نمایش پنجره آنتی ویروس شما بصورت استاندارد است و باید آن را به حالت Advanced تغییر دهید.برای این کار پنجره آنتی ویروس را باز کرده و با کلیک بر روی گزینه ی Change حالت نمایش را تغییر دهید.

***************************************************

روش دوم:

نرم افزار NOD32 یا Smart Security را اجرا کنید. در ستون سمت چپ بر روی Setup کلیک کنید. بر روی گزینه Enter entire advanced setup tree کلیک کنید. اگر چنین گزینه ای نبود بر روی Toggle Advanced Mode کلیک کرده و yes را بزنید و بعد بر روی Enter entire advanced setup tree کلیک کنید. به قسمت Update بروید. بر روی Edit کلیک کنید. در قسمت Update Servers آدرس http://dl.softgozar.com/eset_upd_softgozar را وارد و Add را بزنید. OK و بار دیگر OK را بزنید. به قسمت Update در نرم افزار بروید و بر روی Update Virus Signature Database را بزنید.
نکات مهم:1- آپدیت جدید بر روی سرور سافت گذر حداکثر 2 ساعت بعد از آپدیت شدن سرورهای نود32 قابل استفاده است.
2- ممکن است به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت شما اتصال به سرور برقرار نشود و اپدیت صورت نگیرد. در این موارد باید دوباره بر روی کلید آپدیت کلیک کنید. این مشکل ممکن است در مورد سرور اصلی نود32 نیز پیش بیاید.
3- گاهی ممکن است آپدیت کردن شما همزمان با آپدیت شدن سرور سافت گذر باشد و آپدیت با موفقت به اتمام نرسد که باید مجددا آپدیت را انجام دهید تا تکمیل شود.
4- Uptime سرور انتخاب شده نزدیک به 100 است و هیچ محدودیت پهنای باندی ندارد و از نظر پاسخگویی به مراجعان توانایی بسیار بالایی دارد.
5- آپدیت ارائه شده هم برای نسخه های 32 بیتی و هم 64 بیتی قابل استفاده است.
6- در مواردی ممکن است آنتی ویروسی که از سرور سافت گذر آپدیت می شود سریعتر از آنتی ویروسی که از سرور نود32 آپدیت می شود به روز شود. این حالت به دلیل عدم هماهنگی آپدیت ها در سرورهای نود32 است.

تفاوت آپدیت از سرور سافت گذر با آپدیت از سرور نود32:
برای آپدیت از سرور نود 32 نیاز به Username و Password معتبر دارید که اینها هم بعد از مدتی از کار می افتند و باید جایگزین شوند یا از برنامه هایی برای جایگزین کردن انها استفاده کنید. اما سرور آپدیت سافت گذر نیاز به هیچ گونه Username و Password ندارد. اگر هم در آینده قرار داده شود ثابت است و تغییری نمی کند.

تذکرات:
1- این سرویس به صورت آزمایشی راه اندازی شده است و ادامه پیدا کردن آن بستگی به عوامل مختلفی دارد.
2- سرویس ارائه شده پس از 4 روز تست همه جانبه به کاربران عرضه شده است.
3- در صورت قرار دادن پسورد برای آپدیت و تغییر در آدرس آپدیت و ... این صفحه به روز می شود.
4- مشکلات احتمالی خود را با این روش آپدیت در بخش ارتباط با ما مطرح کنید.

این هم راه حلی برای کسانی که با بالا بودن حجم آپدیت های آفلاین و تهیه Username و Password جهت آپدیت محصولات ESET مشکل دارن
تاريخ : جمعه دهم آذر ۱۳۹۱ | 22:7 | نویسنده : محمد شیخانی |
در بيشتر موارد مادر برد براي مشكلاتي كه ناشي از قطعات ديگر است مقصر شناخته مي شود.معمولاً مشكلات مربوط به مادر برد كمتر پيش مي آيد ( البته اين براي بازار فعلي ايران خيلي صدق نمي كند) بنابراين بايد مشكل اصلي را پيدا كرد.

در اينجا ليستي از آزمايشهايي است كه از مادر برد رفع اتهام مي كند.

آيا حداقل چيزهاي كه براي بوت شدن كامپيوتر لازم است وجود دارند؟ حداقل اجزاء براي بوت شدن عبارتند از: يك مادر برد، پروسسور، مقدار كافي حافظه (RAM)، يك كارت گرافيك و درايو براي بوت شدن اگر يكي از اين اجزا موجود نباشد سيستم شما كار نخواهد كرد. آيا همه اين اجزاء به درستي متصل شده اند؟

در موقع بروز اشكال ابتدا سعي كنيد قطعات را يك به يك جايگزين كنيد تا به قطعه مشكل دار برسيد آيا جامپرها به درستي قرار گرفته اند؟ شما بايد جامپرها را براي نوع، سرعت، ولتاژ و سرعت باس CPU و ديگر مشخصات آن در جاي خود قرار دهيد هر چند تعداد زيادي از مادربردهاي امروزي به طور اتوماتيك اين كار را انجام مي دهند. هميشه دستور العمل (دفترچه همراه) مادربرد را بخوانيد و در نظر داشته باشيد اگر تغييراتي در BIOS سيستم انجام داده ايد آن را به حالت DEFAULT برگردانيد. آيا وضع ظاهري مادر برد مشكلي ندارد؟ هيچگونه شكستگي يا پينهاي خم شده وجد ندارد؟  آيا منبع تغذيه مشكل ندارد؟ اگر شما قطعه اي را ارتقا داده ايد يا قطعه اي را به سيستم اضافه كرده ايد ممكن است توان منبع تغذيه براي شما براي تأمين توان مورد نياز قطعه جديد كافي نباشد. توان معمول براي كامپيوتر معمولي 250 الي 300 وات مي باشد.

عيب يابي اجزاي ديگر كامپيوتر:

در اينترنت جستجو كنيد و ببينيد آيا مادربردهاي از خانواده مادربرد شما مشكل خاصي ندارد؟ وب سايت كارخانه سازنده را چك كنيد و ببينيد آيا هيچ تغييرات و UPDATE اي براي مادر برد شما در نظر گرفته شده است؟

مشكلات صفحه كليد

اگر پيغام خطايي ناشي از پيدا نشدن صفحه كليد دريافت كرديد ابتدا مطمئن شويد صفحه كليد به خوبي متصل شده است

چيپهاي كنترلر كي برد را امتحان كنيد اگر به نظر مي رسيد كه آنها صدمه ديده اند ممكن است احتياج به تعويض چيپها يا كل مادربرد داشته باشيد.

مشكلات CMOS

در شرايط به خصوص ممكن است لازم باشد كه CMOS را پاك كنيد بعضي مواقع كه شما براي بوت شدن سيستم كلمه عبور ( password) تعيين كرده ايد و آنها را فراموش كرده ايد يا بعضي مواقع BIOS را به گونه اي تنظيم كرده ايد كه مشكلاتي براي سيستم بوجود آورده و نمي توانيد آن را درست كنيد اين راه مفيد است. در بعضي مادربردها پاك كردن حافظه CMOS مادربرد باعث دردسر است زيرا تنظيم دوباره آن مشكل است و شايد به ياد آوردن كلمه عبور راحتتر باشد ولي در مادربردهاي امروزي معمولاً اين مشكل كمتر است چند راه براي پاك كردن حافظه CMOS وجود دارد بعضي از مادربردها جامپرهايي براي پاك كردن CMOS دارند كه احتمالاً  در دستور العمل استفاده از مادر برد به آن اشاره شده است جامپر را يك لحظه برداشته و دوباره سر جايش بگذاريد و CMOS پاك مي شود. در زمان انجام اين كار مطمئن شويد كه سيستم شما از تغذيه برق جدا شده است و بنابراين هيچ ولتاژي روي مادربرد نيست.

راه طولاني تر اين است كه باطري سيستم را از محل خود خارج كنيد اين عمل بايد دو روزي طول بكشد راه غير ايمن و سريعتر اين است كه بعد از برداشتن باتري مثبت و منفي جايگاه باتري را بوسيله يك سيم به يكديگر متصل كنيد. سپس دوباره آن را در جاي خود قرار دهييد اگر باطري مادربرد شما  قابل برداشتن نيست بايد با نمايندگيهاي مادربردتان تماس بگيريد.

زمان و تاريخ در سيستم به درستي نمايش داده نمي شود تنظيمات به هم ريخته يا خطاي Dead Battery دريافت مي كنيد رفع اين اشكال ساده است عمر باطري تمام شده است و بايد آن را عوض كنيد.

من نمي توانم وارد setup كامپيوتر شوم:

هر كامپيوتري كليدهاي بخصوصي براي وارد شدن به setup را دارد و اين به سازنده BIOS و نسخه آن بستگي دارد. اما بلافاصله بعد از روشن كردن كامپيوتر كليدهايي كه براي وارد شدن به SETUP لازم است را مي توانيد ببينيد. در بيشتر مواقع اين اطلاعات در پايين صفحه مانيتورتان قابل نمايش است و معمولاً‌به اين صورت نمايش داده مي شود:

press "--------" to enter setup يا

"------" is the key to hit

من تغييراتي در تنظيمات CMOS داده ام ولي اين تغييرات اعمال نمي شود

در زمان خروج از CMOS setup مطمئن شويد كه گزينه "save and exit" را انتخاب كرده و كليد enter را فشار دهيد در صورتي كه شما گزينه "exit without saving" را انتخاب كرده باشيد با اين مشكل مواجه مي شويد.

مادربرد شكسته است؟

اگر مادر برد خميده شده است آن را به حالت اول برگردانيد. ولي اگر مادربرد واقعاً شكسته است كاري نمي توانيد بكنيد و بايد يك مادربرد جديد بخريد.

مشكلاتي با صفحات آبی كه ظاهر می شود


خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست.

اگر سیستم بالا می آید ولی كند عمل ميكند.

كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPUبخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد.

كامپیوتر روشن می شود و‎ً بوق می زند، بالا می آید


ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.
سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید
ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.
چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند.تاريخ : چهارشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 0:38 | نویسنده : محمد شیخانی |
آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟  اتصالات برق کیس به برق شهری که به پریز وصل می شود را چک کنید؛ ممکن است سیم به پریز نباشد؛
 
سوییچی كه در پشت كامپیوترتان وجود دارد چك كنید. برخی کیس ها در پشت ؛ در قسمت منبع تغذیه ؛ زیر فن یا هرجا ؛ حتی در جلو کیس دارای کلید و سوییچ روشن و خاموش دستی و دایمی هستند
 
اگر برق صفحه نمایشگر شما از منبع تغذیه گرفته می شود؛ و مستفیم به برق شهر وصل نیست و  روشن بود،  مراحل بعد را دقت کنید. 
 
 ممکن است که منبع تغذیه  کیس کامپیوتر شما سوخته باشد؛ در این حالت ؛ اکثر موارد فن یا پنکه هم روشن نمی شود؛ برق خروجی منبع تغذیه را می توانید چک کنید
 
 اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یك یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد  شما اشكال دارد.  به احتمال زیاد سوخته و حدودی 70 تا 100 هزارتومان باید مادربرد جدید راست و ریست کنید؛
 
اگر موارد بالا را دنبال کنید به طور یقیین بارفع یک یا چند مورد می توانید به روشن شدن کامپیوتر خود نگاه کنید .
 

روشن می شود؛ بوق نمی زند یا بالا نمی آید

اگر سیستم روشن می شود  ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید  مسله این است که در این مورد هم باید وارد جزییات کیس شوید ؛ جدی این مراحل کمی تخصصی است ؛ اما دقت کنید به آزمایشش       می ارزد.

1-   ابتدا همه اتصالات داخلی را چك كنید و دوباره امتحان كنید. چطور چک کنید؛ خوب یکم در جایگاه خودش تکان دهیدو از محکم بودن آن مطمن شوید.

2-   در صورتی كه این عمل مؤثر نبود، بهترین كار این است كه مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنید.  اگر موارد مشابه دارید جایگزین کنید.

3-   اگر كامپیوتر به خوبی شروع به كار كرد كامپیوتر را خاموش كنید و هر بار یك قطعه را متصل كرده و سپس كامپیوتر را روشن كنید تا جایی كه مشكل را پیدا كنید ولی اگر كامپیوتر اصلا‎‎ً روشن نشد احتمالاً یك یا چند قطعه معیوب دارید(CPU ،RAM، مادربرد و منبع تغذیه.

روشن می شود و مداوم  بوق می زند، بالا می آید ؛

 

اگر كامپیوتر روشن می شود و متناوباً بوق می زند، بالا می آید ؛ در صفحه نمایشگر شما معمولا کلمات ابتدایی که در صفحه ظاهر می شد ؛ نمی آید ، گویی مانیتور هنوز خاموش است.

1-   اولین بوق Beep متدد به حافظه Ram ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.

2-   ممکن Ram  شما سوخته باشد؛ خوب یک رم دیگر جایگزین کنید یا اگر دارای Ram چند تکه است هر قطعه را برداشته مجدد آزمایش کنید؛ البته برخی از حافظه های دوقلو هستند مثلا دوتایی باهم کار می کنند؛ در این صورت باید کامل یک حافظه جدید آزمایش کنید

3-      تجربه نشان داده بوق ممتد آرام و با فاصله زیاد از ram  است .

 

روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید

سیستم شما روشن می شود بدون اینکه مانیتور تصویری بیاید یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید ؛ بوق ها بی نهایت متدد و سریع است

1-   ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر. بیشتر این از خرابی کارت گرافیک نشات    می گیرد؛ برخی موارد به دلیل فشار کابل خروجی به مانیوتر و فیش مربوطه جای کارت گرافیکی متصل به مادر برد شل می شود. اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.

2-   کارت گرافیکی  از از جایش بردارید ؛ بوق متدد که خلاص شد؛ مطمن باشید حتمی کارت گرافیک شما دچار مشکل است ؛ یک کارت گرافیک جایگزین بگذارید حتمی اگر محکم ودرست جا بزنید مشکل شما حل می شود.

3-   برخی از کارتهای گرافیکی به مادربود با مارک خاص سازگاری ندارد یا کارت گرافیکی به دیگر قطعات حیاتی کامپیوتر که این امر باعث اخلال در کار سیستم می شود این جایی شما را به تعجب وا می دارد که کارت گرافیک نو خریداری ونصب کردید......

 چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول‌ترین موارد هستند.

سیستم بالا می آید ولی ناگهان خاموش می شود

در کیس دو فن و پنکه جایگاه خاصی در خنک نمودن داخل کامپیوتر دارند که درصورت اختلال در کارشان ، کامپیوتر به صورت خودکار خاموش می شود؛ یک فن منبع تغذیه ؛ که اگر اخلالی در آ ن به وجود آید یا گرما داخلی کیس یا منبع تغذیه از حدی افزایش یابد خاموش می شود. یک فن و پکنه دیگر ؛ فن روی پردازشگر است که در صورتی اختلال در سیستم خنک کننده ؛ به طور سریع خاموش می شود.

 

فن ها  و اتصالات را چک کنیم 

اگر سیستم بالا می آید ولی مشكلاتی را مشاهده می كنید در این جا دو مشكل عمده ذكر می شود. كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPUبخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهدتاريخ : چهارشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 0:35 | نویسنده : محمد شیخانی |
مشکل : سیستم ریسارت می شود

علائم: کامپیوتر را روشن می کنیم بعد از چند لحظه یا چند دقیقه سیستم ریسارت می شود و صفحه آبی رنگی چند لحظه ای دیده میشود.

راه حل: درصورتی که فن cpu به درستی در جای خود محکم شده ، سیستم را خاموش کرده رم های داخل کیس را نگاه کنید که درجای خود به درستی محکم شده و در صورتی که از چند رم با باس های متفاوت و حافظه متاوت مثلا: رم با حافظه 512و باس 800 و در مقابل رمی با باس 667 و حافظه ای متفاوت داشته باشید باید یکی از رم ها را از جای خود برداشته و سیستم را روشن کرده وتست شود که  درست شده یا نه ، همین کار را برای تمام رم ها انجام دهید یعنی جابجایی ، اگر از این کار هم نتیجه ای نگرفته اید می توانید همه رم های خود را از جای خود درآورده و یک رم را از همسایه یا دوست وآشنا قرض بگیرید تا تست کنید. اگر تست کردید و سیستم مشکل نداشت رم ها یا یکی از رم های شما سوخته است،باید تعویض شود.


مشکل :سیستم روشن نشده و فن cpu شروع به کار نمی کند

راه حل: 1- کابل برق راچک کنید تا سالم باشد و به درستی به سیستم متصل باشد.

2- فیش فن cpu درست در جای خود قرار نگرفته است. 3- فیش مربوط به سوئیچ روشن خاموش به محل خود متصل نشده باید محل مناسب و مخصوص این فیش ها را با عوض کردن و امتحان مجدد تست کرد.

4-در صورتی که کلیه مراحل زیر را انجام داده اید و نتیجه ای نگرفته اید مشکل از منبع تغذیه است، باید منبع تغذیه را عوض کرده یا اشکالش را برطرف کرده.


مشکل: سیستم روشن شده و فن cpu شروع بکار می کند، ولی بوق ممتد از کامپیوتر بلند میشود.

راه حل: مشکل از رم سیستم می باشد چک کنید  که ماژول رم به درستی در جای خود قرار گرفته ( منظور اینست که رم درجای مخصوص به خود محکم شده است)و همچنین فرکانس clock آن با مادربورد هماهنگ باشد. نشانه عدم هماهنگی clock مخصوص به رم اکثر اوقات تشخیص نادرست ظرفیت حافظه رم میباشد.


مشکل: سیستم روشن شده ولی هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

راه حل: چک کنید که بلند گوی داخلی کیس ،( نه بلن گویی که به کارت صوتی وصل می شود) سالم بوده و فیش آن به محل درستی روی مادربورد متصل شده باشد.2- سیستم را خاموش کرده و رم ها را از جای خود در آورید سپس سیستم را روشن کرده تا ببینید آیا سیستم عکس العملی از خود نشان میدهد یا خیر.

3- با استفاده از جامپر clear CMOS و یا خارج کردن باتری BACKUP تنظیمات مربوط به BIOS setup را لغو کنید سپس سیستم را برای عکس العمل چک کنید. 4- اگر بعد از این کار ها به نتیجه دست پیدا نکردید اشکال

1- مادربورد و دوم ممکن است از cpu باشد


مشکل: سیستم روشن شده ولی ابتدا 3 بوق کوتاه میزند.

راه حل: نشان دهنده اشکال در کارت گرافیک است.


مشکل: سیتم روشن شده و همه چیز به نظر مرتب می رسد ، ولی هارد دیسک مورد شناسایی قرار نمی گیرد.

راه حل: 1- چک کنید که کابل برق هارد دیسک به درستی متصل شده باشد.2- چک کنید که کابل دیتا هارد دیسک به کنترلر روی مادر بورد متصل شده باشد. 3- کابل دیتا را جایگزین کنید. 4- در صورتی که بر روی یک کابل بیش از یک وسیله IDE ( هارد دیسک یا CD DRIVE ) نصب شده حتما جامپر های مربوط به MASTERو slave باید در نظر گرفته شده باشد.5- کابل دیتا را به کنترلر IDE دوم متصل کنید. و در آخر اگر نتیجه ای حاصل نشد باید هارد دیسک را تعمیر ولی به شما پیشنهاد می کنم عوض کرده ودر صورت امکان نوع ساتا را بخرید.وقتی دکمه پاور را میزنم بعد از چند دقیقه سیستم روشن می شود یا بعضی مواقع باید دو یا سه بار دکمه پاور را فشار دهم مشکل از چیست

جواب: در پاسخ به شما دوست عزیز باید بگویم که به احتمال زیاد مشکل از برق ورودی و خروجی از پاور می باشد اگر مارک پاور شما معتبر نبود باید پاور خودتان را عوض کنید. در غیر اینصورت ممکن است قطع و وصل برق باعث خرابی مادربورد سیستم تان شود در صورت تعویض پاور حتما از مارک های معروف مثل

green-AC BEL-و یا پاور  الگانس استفاده کنید.


در صورت خاموش شدن سیتم  قبل از اینکه ویندوز بالا بیاید و یا بعد از چند دقیقه کوتاه سیتم خود به خود خاموش شود. باید: 1- اجزای الکترونیکی و سیم های پاور را باید چک کرد تا اتصالی به بدنه مادربورد ناشته باشد. 2- سوکت های هارد دیسک را چک کرده و آن ها را با فوت تمیز کنید تا خاک هایش گرفته شود. 3- ممکن است فن بر روی cpu درست کار نکند یا اصلا کار نکند، بر چسب سیا رنگ آن در وسط

فن را برداشته و داخل آن روغن بزنید.


 مشکل: کامپیوتر روشن نمی شود.

علائم: 1- چراغ پاور بر روی کیس روشن نمی شود. 2- چراغ مونیتور روشن میشود. 3- فن های کامپیوتر روشن می شود.

راه حل: احتمالا مشکل از پاور شما می باشد شاید برقی که به کامپوتر شما میرسد ضعیف است. مشکل ممکن است با شارژ موقتی پاور حل شود ولی برای تست پاور پاور را از جای خود کند و پیچ های آن را باز کرده و فن داخل آن را خوب تمیز کنید و اگر مشکل بازهم حل نشد باید پاور خود را بر روی سیستم

یکی از آشنایان خود امتحان کنید.

 


مشکل: هر برنامه ای را باز می کنم پیغام خطای زیر را نشان میدهد

The in stuction at oxolo75 fberefe reneed memory at ox o1075 fbe.the memory could not beread. Click ok to terminate the program

و ویندوز را نصب کرده اید ولی درست نشد.

 راه حل: به نظر میرسد مشکل سخت افزاری باشد به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد.

 


مشکل: کامپیوتر روشن میشود قسمت داس می آید ولی ویندوز بالا نمی آید. ودر قسمت داس عبارت

Remov disk or mdia  در خط آخر داس نمایش داده می شود،و چراغ قرمز بر روی کیس به صورت ممتد میزند.

 راه حل: مشکل شما از هارد دیسک است باید به نمایندگی جهت تعویض یا تعمیر آن مراجعه شود.

 


مشکل : در روشن و خاموش شدن کامپیوتر

1-     لوگوی ویندوز بعضی اوقات نمایش داده می شود

2-     ویندوز بالا نمی آید.

3-     در قسمت dos هیچ اخطار و یا پیغام مربوط به hard یا غیر دیده نمی شود.

 راه حل: به احتمال زیاد فن بر روی cpu شما خوب محکم وسفت نشده است فن cpu را محکم کنید.


مشکل: بعد از روشن شدن کامپوتر فن کیس سر وصدای زیادی دارد برای کاهش این سر و صدا باید

 راه حل: قبل از هر کاری کامپیوتر را خاموش کرده و سپس در کیس را باز کرده و پیچ های پاور را از پشت کیس باز کرده و پاور را از داخل کیس بیرون بکشید. قاب منبع تغذیه را باز کرده وابتدا فن آن را باد گیری کنید و سپس با اسپری چرب (contact cleanr ) آن را تمیز کنید.

 


 مشکل: سیدی رام روشن می شود و همچنین درش هم باز وبسته میشود و هیچ مشکل ظاهری در سیدی رام نیست و وقتی cd را داخل cd ROM گذاشته سیدی را نمی خواند و وقتی روی MY COMPUTER روی درایو سیدی رام کلیک می کنید صفحه خالی باز میشود.

 راه حل: شما باید با یک آنتی ویروس خوب وبه روز شده مانند: NOD 32 یا AVG سیستم خودتان را اسکن کنید در صورتی که آنتی ویروس  ویروسی را پیدا نکرد باید ویندوز را دوباره نصب کنید.

 


 مشکل: هنک کردن یا اخلال هنگام بازی کردن

 راه حل: به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد یعنی اینکه ممکن است باس رم سیستم با باسی که مادربورد ساپورت می کند سازگار نباشد یعنی بیشتر از باس مادربورد باشد، یا اینکه اگر شما از 2رم در سیستم خود استفاده می کنید باید رم های سیستم با هم سازگار باشد یعنی باس آن ها باهم یکی باشد.در مواردی هم دیده شده است که رم های سیستم اصل نباشند.تاريخ : چهارشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 0:34 | نویسنده : محمد شیخانی |
براي قسمت پرونده اين هفته قصد داريم به مشكلات عمده‌اي كه براي كاربران پيش آمده و يا احتمال وقوع آنها در آينده وجود دارد بپردازيم. براي شروع نيز از لحظه‌ روشن كردن كامپيوتر و زدن دكمه پاور شروع مي‌كنيم و ادامه مي‌دهيم تا بالا آمدن ويندوز و مشكلات احتمالي بعد از آن.
هنگاميكه دكمه پاور كيس را مي‌زنيد بايد صداي يك بوق كوتاه شنيده شود و پس از آن يك صفحه مشكي رنگ روي مانيتور ظاهر شود كه شامل اطلاعات سخت افزاري سيستم است اگر به هر دليلي صداي اين بوق شنيده نشود و هيچ چيزي نمايش داده نشود يك مشكل سخت افزاري در چند قطعه اصلي كامپيوتر يعني پردازنده، مادربورد و يا منبع تغذيه وجود دارد. پس در اولين قدم بايد از سلامت اين سه قطعه مطمئن شويم.

اولين كاري كه انجام مي‌دهيم مطمئن مي‌شويم كه سيستم دكمه پاور با مادربورد در ارتباط است و در محل مناسب خود قرار گرفته است؛ براي اين كار به گوشه راست و پائين مادربورد نگاه كنيد در اين قسمت پين‌هايي را خواهيد يافت كه به صورت بسيار ريز در كنار آنها عبارت‌هايي همچون
PW ، RS و SPK نوشته شده است اين حروف نشان دهنده اين هستند كه اين پين‌ها براي كنترل روشن و خاموش كردن دستگاه استفاده مي‌شوند.
كابلي هم كه از سمت كيس و دكمه پاور آمده شامل چنين حروفي است. از اين بابت مطمئن شويد كه كابل
PW يا همان پاور در جايگاه صحيح خود قرار گرفته باشد. در ابتدا مطمئن شويد كه پاور سالم است براي اين كار مي‌توانيد پاور را با يك دستگاه جايگزين سالم امتحان كنيد اگر همچنان مشكل پا بر جا بود در قدم بعد بايد از اتصال صحيح كابل‌هاي پاور به مادربورد اطمينان حاصل كنيد براي اين كار بهترين روش، رجوع به دفترچه راهنماي مادربورد است هر چند كه كابل‌ها طوري تعبيه شده‌اند كه امكان اشتباه زدن آنها بسيار پائين است. اگر باز هم مشكل حل نشده بود بايد از سالم بودن مادربورد و پردازنده مطمئن شويد مادربورد و CPU خود را با مدل‌هاي سالم تعويض كنيد حال بايد مشكل از حالت بحراني خارج شده باشد و حداقل بعد از انجام اين فرآيندها سيستم شما يك مرحله جلوتر رفته باشد در اين حالت حداقل صفحه سياه رنگ بوت و يا صداي كار كردن پاور و يا فن‌هاي CPU به گوش مي‌رسد. اگر دستگاه روشن مي‌شود ولي صفحه‌نمايش هنوز چيزي را نمايش نداده است مشكل از چند جهت نشات مي‌گيرد. در ابتدا از سالم بودن مانيتور اطلاع حاصل كنيد بدين ترتيب كه پس از چك كردن كابل برق آن و روشن كردن مانيتور بايد چراغ آن روشن شود كه معمولا به رنگ‌هاي سبز و يا آبي است و با جدا كردن كابل ورودي تصوير مانيتور كه به كارت گرافيكي متصل است بايد پيغامي مبني بر جست و جوي سيگنال در صفحه‌نمايش ديده شود اگر اين پيغام ديده نشد ايراد از مانيتور است و بايد آن را تعويض كرد اما اگر اين پيغام ديده شد بايد به دنبال ايراد در يكي از قطعات مانند Ram و كارت گرافيكي بگرديم. در چنين حالتي دستگاه به جاي يك بوق كوتاه بوق‌هاي ممتد، مقطع و در فواصل زماني معين مي‌زند كه هر بوق نشان دهنده وقوع يك اتفاق است معمولا بوق‌ها از سمت بايوس صادر مي‌شوند و هر كدام به معني وجود ايراد در يك بخش هستند و حتي برخي از آنها ايرادهاي خود بايوس را نيز با علائمي نشان مي‌دهند. به چند نكته در مورد بوق‌هاي بايوس‌ها بايد توجه داشت بسته به نوع بايوس و اينكه ساخت كدام شركت است بوق و معناي آن نيز متفاوت است پس بايد به اين نكته توجه داشت و بدون علم به اينكه معناي اين بوق چيست قطعه‌اي را مورد تعمير و يا تعويض قرار نداد و مطمئن شد كه اين بوق از سوي بايوس ساخت مثلا شركت Award به معني خرابي در كدام قطعه است اما معمولا در غالب مادربوردها با بايوس‌هاي مختلف بوق ممتد به معني پيدا نكردن حافظه رم است در چنين شرايطي يا حافظه سوخته و يا از جايش خارج شده پس در اولين قدم از قرارگيري درست آن در شيار خود مطمئن شويد اگر هم خارج نشده بود به احتمال زياد تراشه‌هاي آن آسيب ديده‌اند و يا پين‌هاي آن دچار نقص شده است در اين صورت نيز رم را از محل خود خارج كرده و به پين‌هاي آن توجه كنيد معمولا زائده‌هاي سياه رنگ روي برخي از پين‌ها به اين معني است كه آنها سوخته‌اند و يا ممكن است كثيف شدن آنها باعث شناخته نشدن آنها شده باشد در چنين مواردي نيز با تميز كردن پين‌ها مي‌شود دوباره از رم‌ها استفاده كرد و يا حتي در برخي موارد با سيم‌هاي لحيم مي‌شود قسمت‌هاي سوخته شده پين‌ها را كه نارسا شده‌اند و ارتباط آنها قطع شده است با قسمت‌هاي سالم پين ارتباط داد تا بتواند در مواقع ضروري به فعاليت بپردازد در اين شرايط هر چند كه رم مي‌تواند به فعاليت بپردازد اما دما تاثير بسيار زيادي روي آن مي‌گذارد و باعث ريست شدن دستگاه در زمان استفادهاي طولاني مي‌شود اين راه‌حل بيشتر براي كامپيوترهايي توصيه مي‌شود كه نسل آنها از رده خارج شده باشند و نتوان مدل‌هاي مشابه براي آنها يافت اما توصيه‌ اكيد مي‌شود كه اگر مدل‌هاي سالم وجود دارد حتما با مدل آسيب ديده جايگزين شود چرا كه اين قطعه خراب علاوه بر اينكه موجب آسيب ديدن نرم افزاري اطلاعات مي‌شود موجب صدمه ديدن ديگر قطعات سخت افزاري نيز مي‌شود.
كارت گرافيكي
اگر بوق به شكل يك بوق بلند و در ادامه دو بوق كوتاه و يا سه بوق كوتاه بود به احتمال زياد مشكل از كارت گرافيكي است در چنين شرايطي نيز سيستم بالا نمي‌آيد به احتمال زياد يا حافظه كارت گرافيكي و يا پردازنده آن دچار مشكل شده است و به دليل پيچيده بودن اين كارت‌ها شما راهي نداريد جز اينكه كارت را تعويض كنيد.
هاردديسك
بعد از عبور از اين مراحل، شما مي‌توانيد تصويري روي مانيتور ببينيد كه مقداري از مشكلات حل شده و مقداري از سيستم بوت مي‌شود. بعد از اين نوبت به هاردديسك مي‌رسد. اگر در اين شرايط كامپيوتر بالا نيايد روي صفحه مانيتور معمولا پيغام خطايي مبني بر آن نمايش داده مي‌شود كه از اين پس هر كدام از آنها مشخص هستند.
عمده مشكل سخت‌افزاري موجود عدم شناخت هاردديسك است كه جزو بدترين حالت‌هاي ممكن در اين قسمت محسوب مي‌شود. در چنين شرايطي نيز قدم اول چك كردن ارتباط‌هاي هاردديسك با مادربورد و برق پاور است. البته يك موضوع بسيار مهم در هاردهاي قديمي وجود دارد و آن جامپر
Master و Slave است كه در بسياري از موارد باعث مي‌شد عدم هماهنگي رخ دهد به گونه‌اي كه اگر شما دو هاردديسك با رابط IDE داشته باشيد و هر دوي آنها را با يك كابل به هم اتصال داده باشيد اگر هر دوي آنها Master باشند، بايوس قادر به شناخت هارد اصلي نخواهد بود و در چنين شرايطي سيستم توانايي بوت شدن نخواهد داشت. پس اگر هاردديسك شما سالم است و از اين موضوع اطمينان داريد و باز هم سيستم شما بالا نمي‌آيد، بايد اين جامپرها را چك كنيد و آنها را طبق توضيحي كه روي برچسب هاردديسك وجود دارد به شكلي قرار دهيد كه يكي از آنها Master و ديگري Slave شناخته شوند.
خوشبختانه در هاردديسك‌هاي امروزي بازار به جاي استفاده از رابط
PATA (IDE) از رابط SATA استفاده مي‌شود كه ديگر نيازي به اين جامپرها در آنها وجود ندارد و به عبارت بهتر هر يك از كابل‌ها و درگاه‌ها تنها توانايي اتصال يك هاردديسك را خواهند داشت و به اين ترتيب اين مشكل به خودي خود رفع خواهد شد.
پس از اين اگر پيامي مبني بر قرار دادن ديسك بوت مشاهده كرديد، به معني آن است كه يا ديسك بوت شما درست انتخاب نشده و يا درايو بوت شونده شما دچار مشكل شده است. براي رفع مشكل اول بايد به بايوس مادربورد رفت و از آنجا بوت مناسب دستگاه را كه در گزينه‌اي معمولا با همين نام وجود دارد، انتخاب كرد. در صورت رخ دادن گزينه دوم نيز به احتمال زياد قسمتي از اطلاعات روي هارد صدمه ديده و بايد اين اطلاعات ترميم شوند و يا سيستم‌عامل جديدي روي دستگاه نصب شود.
خود اين آسيب‌ها به موارد بسيار زيادي تقسيم مي‌شوند كه واقعا نمي‌توان به تمام آنها در اين زمان محدود پرداخت و از آنجاييكه راه‌حل اكثر آنها ترميم و تعويض سيستم‌عامل است از بيان آنها پرهيز كرده‌ايم تا به موارد ديگر آنها بپردازيم.
پس از اين قطعات سيستم ممكن است كه به ظاهر سالم باشند اما در حين انجام فعاليت مشكل داشته باشند. بعد از گذشت اين مراحل سيستم وارد لود شدن سيستم‌عامل و بارگيري آن مي‌شود. معمولا بارگيري سيستم‌عامل بدون مشكل در زماني بين 30 تا 60 ثانيه براي ويندوزهاي
XP و ويستا انجام خواهد شد. اما اگر اين زمان بسيار طولاني شود ايراد مي‌تواند در سطح اول از هاردديسك و يا رم‌ها و در سطح‌هاي پائين‌تر از پردازنده و مادربورد باشد. البته به روز بودن قطعات سيستم نيز تاثيري در اين زمان بارگيري خواهد داشت و زمان گفته شده براي سيستم‌هاي 4سال اخير براي ويندوز XP و 2 سال اخير براي ويستا است. اگر سيستم شما دير بارگيري مي‌شود، ممكن است كه هاردديسك شما نيم‌سوز شده باشد و يا به عبارت بهتر موتور آن كه وظيفه چرخش ديسك‌هاي هارد را دارد، نتواند در سرعت معمول خود كه براي غالب هاردها 7200دور در دقيقه است به فعاليت بپردازد و سرعت آن پائين‌تر از اين حد باشد كه اين موضوع باعث بالا رفتن زمان تاخير پاسخگويي هارد خواهد شد و معمولا با از كار افتادن موقت هاردديسك همراه خواهد بود كه از نشانه‌هاي آن هنگ كردن ويندوز چه در هنگام بوت شدن و چه در هنگام كار در محيط ويندوز است.
در برخي موارد نيز ويروس‌ها و يا نصب برنامه‌هاي زيادي كه با بارگيري ويندوز راه‌اندازي مي‌شوند، باعث حجيم و سنگين شدن برنامه‌هاي ويندوز مي‌شوند كه اين موضوع نيز به صورت مستقيم در سرعت بارگيري ويندوز تاثير مي‌گذارد. از آنجاييكه برنامه‌ها به صورت مستقيم از روي هارد بارگيري نمي‌شوند و در ابتدا به حافظه رم انتقال پيدا مي‌كنند. در صورت وجود مشكل در حافظه‌ها نيز ممكن است بارگيري با سرعت پائين انجام شود كه البته اين مشكل از سوي رم‌ها به ندرت اتفاق مي‌افتد و معمولا حافظه‌هاي مشكل‌دار يا باعث به نمايش درآمدن صفحه آبي مي‌شوند و يا بدون نمايش آن باعث ريست كردن سيستم مي‌شوند كه از بزرگ‌ترين مشخصه‌هاي مشكل رم‌ها نسبت به هاردديسك‌ها در هنگ كردن كامپيوتر است. پيش از اين گفتيم كه هاردها وقتي دچار مشكل مي‌شوند، باعث ريست مستقيم دستگاه نمي‌شوند در حاليكه رم‌ها وقتي دچار مشكل مي‌شوند، به سرعت صفحه آبي نمايش داده مي‌شود و يا كامپيوتر ريست مي‌كند و حتي در اين مورد فرصتي براي هنگ كردن كامپيوتر نيست.
اگر در هنگام بوت شدن و بارگيري دستگاه به شكل ناگهاني ريست شود (بدون نمايش صفحه آبي) به احتمال زياد ايراد از پاور دستگاه است و دستگاه با يك كمبود انرژي مواجه شده است. در مواردي هم كه كاربران دستگاه خود را اوركلاك مي‌كنند و دستگاه در حين بارگيري به صورت ناگهاني ريست مي‌شود. احتمال كمبود انرژي براي قطعاتي همچون پردازنده، پل شمالي و رم زياد است. به جز اوركلاك در باقي موارد با تعويض قطعه مشكل‌دار دستگاه به فعاليت خود ادامه خواهد داد اما درمورد اوركلاك بايد ولتاژ برخي از قطعات را افزايش داد تا جاييكه نياز به ولتاژ برطرف شود. البته اين موضوع آنقدر تخصصي مي‌شود كه در اين جا فرصت پرداختن به آن نباشد، اما در اين زمينه يك نكته را فراموش نكنيد كه با افزايش ولتاژ دما نيز افزايش پيدا خواهد كرد و اين موضوع خود نيز باعث صدمه ديدن قطعات خواهد شد.
اگر دستگاه از مرحله بارگيري گذشت و در حاليكه تمام قطعات كار مي‌كردند (دستگاه ريست نشده است) به شكل ناگهاني مانيتور خاموش شود و چراغ آماده به كار آن به صورت چشمك زدن روشن و خاموش شود به احتمال زياد رزولوشن تعريف شده براي ويندوز بيشتر از رزولوشن توان مانيتور است كه در اين حالت چاره‌اي نيست جز تعويض مانيتور با يك مانيتور كه از رزولوشن تعريف شده پشتيباني مي‌كند. پس از پائين آوردن آن مي‌توان دوباره مانيتور قبلي را جايگزين كرد. البته با
safemode و ياتعويض دوباره ويندوز نيز مي‌توان اين كار را انجام داد كه با توجه به اينكه اين موضوع آنقدر پيچيده نيست در موارد بسيار خاص اين روش دوم پيشنهاد مي‌شود. به عنوان نمونه تنظيم رزولوشن صفحه نمايش به 1600×2560 كه در صفحه نمايش‌هاي 30 اينچ استفاده مي‌شود و بعد استفاده از اين رزولوشن در صفحه‌نمايش‌هاي 19اينچ كه درنهايت از رزولوشن 900×1440در مدل‌هاي وايد پشتيباني مي‌كنند، باعث خاموش شدن ويندوز پس از بارگيري مي‌شود. اين مورد معمولا هنگامي رخ مي‌دهد كه افراد كامپيوتر خود را به اشخاص ديگري براي تعويض ويندوز مي‌دهند كه اگر آنها اين شرايط را رعايت نكنند پس از باز پسگيري كيس و اتصال آن به كامپيوتر موجب رخ دادن چنين خطاهايي مي‌شود.
اگر از اين مراحل عبور كرديد و مشكل شما در اين مراحل نبود، ويندوز شما به صورت كامل لود خواهد شد. يكي از مواردي كه بسيار رخ مي‌دهد سنگين و كند شدن دستگاه پس از بارگيري كامل ويندوز و نمايش رابط كاربري آن است كه اين موارد بيشتر نرم‌افزاري هستند.
به عنوان نمونه ويروس‌ها مي‌توانند از اصلي‌ترين دلايل كند شدن ويندوز شوند به اين شكل كه معمولا آنها طوري برنامه‌نويسي مي‌شوند كه به هر برنامه‌هايي كه اجرا مي‌شود، متصل شوند و توسط آنها فعال شوند و هر كدام از آنها بخشي از حافظه‌هاي رم و پردازنده را به خود اختصاص مي‌دهند و سعي مي‌كنند با ايجاد راه‌هاي ارتباطي بتوانند خود را تكثير و انتشار دهند كه اين موضوع باعث سنگين شدن ويندوز مي‌شود. نصب برنامه‌هاي زياد نيز مانند ويروس‌‌ها باعث سنگين شدن بار ترافيك روي پردازنده و رم مي‌شود.
اگر سيستم شما هنگام اجراي بازي‌ها و كارهاي گرافيكي سنگين صفحه آبي نشان مي‌دهد و ريست مي‌شود، احتمال عيب مي‌تواند روي پردازنده، كارت گرافيكي و رم باشد. در اولين قدم دماهاي هر كدام از آنها را كنترل كنيد تا خيلي بالا نباشد. اگر دماها در حد معقولي باشد، بايد قطعات را با قطعات سالم تعويض كنيد و براي شروع رم و كارت‌هاي گرافيكي گزينه‌هاي مناسبي هستند و در آخر نيز پردازنده را تعويض كنيد. اگر همچنان مشكل پابرجا بود به احتمال بسيار بالا پاور شما توان تغذيه مناسب سيستم را ندارد كه براي اطمينان از اين موضوع مي‌توانيد به سايت‌هاي سازنده قطعاتي مثل كارت گرافيكي برويد تا از ميزان نياز آنها به توان پاور اطلاع حاصل كنيد و پس از آن با جمع توان‌هاي هر قطعه به رقم موردنياز دست يابيد و يك پاور با توان مناسب تهيه و استفاده كنيد.تاريخ : چهارشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 0:33 | نویسنده : محمد شیخانی |
 • کوه
 • خوانندگان و بازیگران